پست-ویژه-تصویر

از فلسفه اپل، برای بهتر شدن فروشگاه خودتان استفاده کنید

بهتر شدن فروشگاه ها یکی از تخصص شرکت اپل است. تجربه بسیار جالبی در زمینه مدیریت فروشگاه‌های تخصصی دارد. این شرکت که به طور مستقیم محصولاتش را عرضه می‌کند، تمام معادله‌های قدیمی را بر هم زد و طعم تازه‌ای از خرید را به مشتریانش چشاند.

فرقی نمی‌کند که فروشگاه زنجیره‌ای شما روی چه محصولاتی متمرکز شده است. چون در هر صورت می‌توانید از فلسفه اپل برای قدرتمندتر کردن فروشگاه خودتان نهایت استفاده را ببرید. در این قسمت از فروشگاه سراسری سورنا، سری به رویکردهای جاری در فروشگاه‌های اپل می‌زنیم. با ما همراه باشید.

اپل راجع به افرادی است که خارج از چارچوب فکر می‌کنند، افرادی که می‌خواهند از کامپیوترها استفاده کنند تا به آنها کمک کند دنیا را تغییر دهند، به آنها کمک کند چیزهایی بسازند که تفاوت ایجاد کند، نه اینکه فقط کاری را انجام دهند.

استیو جابز

اپل و چالش بهتر شدن فروشگاه و ساخت زنجیره‌ای از فروشگاه‌های متفاوت

فلسفه اپل برای ساخت یک فروشگاه رویایی به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

  1. قبل از هر کسی به کارمندان خودتان برسید

کارمندان، چهره‌ای زنده و متحرک از هر برند هستند. اگر آنها با مشتریان، عالی رفتار کنند این برند شما است که به ارائه خدمات عالی مشهور می‌شود و اگر بد رفتار کنند، این برند شما است که پذیرای برچسب‌های منفی می‌شود و سرازیری سقوط را طی می‌کند.

پس مهم‌ترین وظیفه شما به عنوان مدیر یک فروشگاه این است که ابتدا بستر ارائه خدمات مناسب را برای کارمندانتان فراهم کنید. اگر کارمندان شما طرفدار برندتان نباشند، هرگز با جان و دل برای آن تلاش نمی‌کنند.

بنابراین، اولین مشتریان واقعی فروشگاه شما، کارمندان خودتان هستند. اگر آنها از کار کردن با شما و برندتان احساس رضایت و شادمانی داشته باشند، تمام مشتریانی که با آنها سر و کار دارند هم همین احساس را تجربه خواهند کرد.

پس از این گام و مهیا کردن بستر خدماتی برای کارکنان‌تان باید به دنبال اجرای یک سیستم کارآمد آموزشی باشید تا کارمندانتان با یادگیری روش‌های حرفه‌ای برخورد با مشتری، اعتبار فروشگاه را افزایش دهند.

سهم هر کارمند تازه‌کار برای موفقیت در این مسیر 10 درصد و سهم آموزشی که شما به آنها می‌دهید 90 درصد است. پس نباید از زیر بار مسئولیت خود به عنوان یک مدیر شانه خالی کنید و انتظار داشته باشید که کارمندانتان همه‌چیز را از قبل بدانند.

  1.  برای بهتر شدن فروشگاه خودتان به شیوه‌ای متفاوت با مشتریان رفتار کنید

«هنری فورد» می‌گوید: «این کارفرما نیست که حقوق‌ها را پرداخت می‌کند. کارفرمایان فقط پول را دست به دست می‌کنند. این مشتریان هستند که حقوق‌ها را می‌پردازند.» حق با او است.

اما با این وجود، بسیاری از مدیران کسب و کارها و فروشگاه‌ها علاقه‌ای به درک این ماجرا ندارند. آنها با مشتریان به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی ارائه خدمات به آنها نوعی لطف است و مشتریان باید این لطف را جبران کنند.

اما در اپل، مشتری همه‌چیز است. تمام کارمندان اپل از جان و دل برای خدمت‌رسانی به آنها تلاش می‌کنند. آنها به دنبال این نیستند که محصولات اپل را به زور به مشتریان بفروشند. بلکه می‌خواهند تجربه‌ای ماندگار را در ذهنشان ایجاد کرده و مشکل یا نیاز آنها را برطرف سازند.

حتی اگر نتوانند مشکل مشتری را آن‌طور که او مایل است حل کنند در نهایت با رفتارشان باعث می‌شوند که مشتری، راضی و خشنود از فروشگاه بیرون برود.

  1. ظاهر فروشگاه را با روحیه آن ترکیب کنید

این قسمت، تنها زمانی اهمیت پیدا می‌کند که روی دو قسمت اول و دوم، کارهای اساسی انجام شده باشد. در آن صورت، رسیدگی به ظاهر فروشگاه، چیدمان قفسه‌ها، نورپردازی و حتی لباس کارمندان می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی را روی مشتریان بگذارد.

بنابراین توجه به استانداردها و رعایت تمام مواردی که از سوی سورنا در این مورد برای شما ارایه شده است ضروری و باید بدان توجه داشته باشید.

«جانتان آیو» یکی از طراحان فروشگاه‌های اپل در این زمینه می‌گوید:

«ما همواره در تلاش هستیم تا راه‌حلی بسیار ساده را بیابیم. زیرا به عنوان موجوداتی مادی، صراحت و شفافیت طراحی را خیلی خوب درک می‌کنیم.» اپل از پیچیدگی گریزان است.

بهتر شدن فروشگاه این شرکت، سادگی را نه تنها در طراحی فروشگاه‌ها بلکه در محصولاتش هم پیاده‌سازی می‌کند. اما چرا اپل تا این اندازه روی سادگی تاکید دارد؟ می‌توان پاسخ این پرسش را از زبان دانشمندان عصب‌شناس شنید.

آنها می‌گویند: «وقتی ذهن، تحت تاثیر موارد انحرافی بسیار زیادی قرار بگیرد، پردازش حافظه را سرکوب می‌کند.» به زبان ساده‌تر، هر چقدر که تعداد موارد انحراف کننده در فروشگاه‌ها کمتر باشد، تمرکز مشتری به سمت پردازش محصولاتی که دیده است افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل، اپل در تلاش است تا با ارائه راه‌حل‌های خلاقانه، اصل سادگی و زیبایی را در فروشگاه‌هایش حفظ کند.

سه قدم تا بهتر شدن فروشگاه و ایجاد یک تفاوت ماندگار

این سه اصل ساده برای بهتر شدن فروشگاه، تحولی بسیار بزرگ در مشتری مداری فروشگاه‌ها ایجاد کردند. اما این بدان معنا نیست که اجرای این اصل‌ها هم مانند خواندنشان ساده است. همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از ابرشرکت‌ها هم به سراغ اجرایی کردن فلسفه اپل در خرده فروشی‌هایشان نروند و در عوض، تلاش خود را روی تبلیغات و افزایش تعداد شعبه‌هایشان بگذارند.

اما کسانی که زحمت به‌کارگیری این روش‌ها را می‌پذیرند، نتیجه کار خود را با افزایش فروش و ایجاد مشتریان وفادار دریافت می‌کنند.

بدون شک، شما هم می‌توانید با آموختن این اصول و به کارگیری آنها در فروشگاه خود، مزیت رقابتی چشمگیری را به وجود بیاورید و از رقبا پیشی بگیرید. یادتان باشد، تغییر و نتیجه‌ای متفاوت، دقیقا از همین جایی که هستید آغاز می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *