پست-ویژه-تصویر

با راز ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای آشنا شوید

ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای شما در خط مقدم کسب‌و‌کارتان فعالیت می‌کنند. آنها هر روز چندین ساعت را با مشتریان می‌گذرانند و از هر مدیری به آنها نزدیک‌تر هستند. از این گذشته، کارمندان، چهره انسانی برند شما را تشکیل می‌دهند. این بدان معنی است که هر رفتار مثبت یا منفی از سوی آنها به پای برندتان نوشته می‌شود.

در این قسمت از مقالات سایت فروشگاه زنجیره‌ای سورنا به دنبال راهکارهایی طلایی برای ساخت پیوندی محکم میان کارمندان و اهداف برتر فروشگاه می‌گردیم. با ما همراه باشید.

ما افراد متفاوت را جذب می‌کنیم، افرادی که به راستی می‌خواهند کمی متفاوت بیندیشند و اثری ماندگار را از خود بر جای بگذارند.

استیو جابز

با ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای خود موفقیت بیشتری خواهید داشت.

1. اجازه بدهید کارمندان‌تان جزوی از محیط کاری باشند

دوست دارید کارمندانتان از جان و دل برای فروشگاه کار کنند؟ پس آنها را به عنوان بخشی از برند و فروشگاه خودتان به حساب بیاورید. متاسفانه حتی بسیاری از صاحبان برندهای معتبر هم به این موضوع توجهی نمی‌کنند.

اشتباه برخی از مدیران در ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای آنها کارمندانشان را به عنوان افرادی خارج از گود تجاری خود در نظر می‌گیرند. به همین دلیل، قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای جلوگیری از شنیدن نظر آنها در مورد برنامه‌ریزی‌ها، اهداف و عملکرد برند تعیین می‌کنند.

در حالی که کارمندان می‌توانند به عنوان بخشی از خانواده‌ای که زیر نام برندتان فعالیت می‌کنند. نقشی ماندگار در رشد و توسعه کسب‌و‌کارتان داشته باشند. وقتی محیط کاری را به یک خانه بزرگ برای کارمندانتان تبدیل کنید، آنها مشکلات برند را مشکل خودشان در نظر می‌گیرند و از هیچ تلاشی برای حل کردن آنها فروگذار نخواهند بود.

بسی مایه تعجب است که بسیاری از کسب و کارها خودشان را از چنین نیروی حمایتی قدرتمندی محروم می‌کنند. کم‌توجهی به این موضوع، یکی از دلیل‌های اصلی ارائه خدمات مشتریان ضعیف، وجود فروشندگان بی‌اعصاب، پایین بودن آمار فروش ماهانه و فراری شدن کارمندان درجه یک از کسب‌و‌کارها را تشکیل می‌دهد. یادتان باشد، هیچ کس دوست ندارد در جایی کار کند که به او اهمیتی نمی‌دهند.

مطالب زیر را هم بخوانید

سوپرمارکت آنلاین

سوپرمارکت آنلاین سورنا

فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی

2. به عنوان یک مدیر باید روی ساخت فرهنگ محیط تمرکز کنید

هر جامعه‌ای جدا از موضوع اندازه و تعداد افراد، به فرهنگی ویژه و سازمان‌دهی شده نیاز دارد. این فرهنگ، رفتار تمام کسانی که زیر پرچم یک نام با هم کار می‌کنند را جهت‌دهی می‌کند.

فرهنگ سازمانی شما باید آنچنان قوی باشد که شخصیت کارکنانتان را به شکلی کاربردی و مثبت تحت تاثیر قرار دهد. برخی از سازمان‌ها در این قسمت دچار سوءتفاهم می‌شوند. آنها فکر می‌کنند که فرهنگ شرکت یا کسب‌و‌کار آنها با وضع قوانین و مجبور کردن کارمندان به رعایت آنها شکل می‌گیرد.

شاید بتوانید با این روش، کارمندانتان را مجبور کنید که راس ساعت مشخصی سر کارشان حاضر شوند اما هرگز نمی‌توانید فرهنگ را در قالب قوانین و اجبار به آنها ارائه دهید. در حقیقت، فرهنگ از قلب و باور ریشه می‌گیرد. در این زمینه، نقش شما به عنوان مدیر یک فروشگاه، بسیار حیاتی است. شاید بررسی چند پیشنهاد زیر بتوانند در ساخت فرهنگ سازمانی کسب‌و‌کارتان به شما کمک کند:

 ⭐ چشم‌انداز شرکت را به کارمندانتان نشان دهید

کجا هستید؟ چه کار می‌کنید؟ چرا این کار را انجام می‌دهید؟ می‌خواهید به کجا برسید؟ چه هدفی دارید؟ باید تمام این موارد را به وضوح برای کارمندانتان روشن کنید. شما و کارکنانتان وقتی به یک تیم قدرتمند تبدیل می‌شوید که قبل از هر چیز بتوانید با هم به یک نقطه مشترک بنگرید.

 ⭐ ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای روح حاکم بر فروشگاهتان را تغییر می‌دهد

سبک نگاه شما به عنوان مدیر فروشگاه، در تک‌تک اجزای کسب‌و‌کارتان نمود پیدا می‌کند. اگر افکار بزرگی داشته باشید، به کارکنان اجازه سخن گفتن در مورد چشم‌انداز را بدهید. رویای دیگران را به اندازه رویای خودتان مهم بدانید. هدفی بزرگ را در سر داشته باشید و افرادی را دور هم جمع کنید که همچون خودتان از کمک کردن به دیگران و حل کردن مشکل بقیه لذت می‌برند، در بازاری بی‌رقیب به فعالیت ادامه خواهید داد.

مسیر رشد را برای کارکنانتان باز بگذارید

آموزش، یکی از اصول بنیادی و بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ سازمانی ابرشرکت‌های جهانی را تشکیل می‌دهد. اما بسیاری از سازمان‌ها به دو دلیل اشتباه، اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند:

 ⭐ فکر می‌کنند کارمندانشان باید از قبل همه چیز را بدانند

شاید در برخی زمینه‌های علمی، استخدام با توجه به سوابق تحصیلی صورت بگیرد. اما شما در فروشگاه خود به دنبال جذب دانشمندان نیستید. شما افرادی را می‌خواهید که عاشق کمک کردن به دیگران هستند، شخصیت صبور و مهربانی دارند و از یادگیری لذت می‌برند. هر چیزی غیر از این، می‌تواند در کلاس‌های آموزشی پیش از کار، فراگرفته شود. اما اگر کسی به طور ذاتی فاقد این موارد باشد، هزاران ساعت کلاس فشرده هم کمکی به این ماجرا نمی‌کند.

⭐ اشتباه بزرگ قبل از ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای خود فکر می‌کنند کارمندان آموزش دیده، آنها را رها کرده و به سمت شرکت رقیب می‌روند

«ریچارد برانسون» می‌گوید: «کارکنان را طوری آموزش بده که بتوانند شرکت تو را ترک کنند، ولی طوری با آنها رفتار کن که نخواهند شرکتت را ترک کنند.» این سخن ساده، فرمولی بی‌بدیل برای حفظ نیروی انسانی آموزش دیده است.

برای ساخت حلقه طلایی کارمندان در فروشگاه زنجیره‌ای خود آیا آن‌قدر به قدرت رهبری خود اعتقاد دارید. که کارکنان آموزش دیده و مجرب خودتان را در قلب کسب و کارتان حفظ کنید. یا آنکه به دلیل فقدان فرهنگ سازمانی انسان‌ساز و رفتارهای نه‌چندان خوشایندتان همیشه می‌ترسید که بهترین کارمندان‌تان جذب شرکت رقیب شوند؟

یادتان باشد، شرکت رقیب، تا زمانی رقیب شما باقی می‌ماند که نتوانید یک مزیت رقابتی غیرقابل رقابت را به نمایش بگذارید. اگر در خودتان اعتماد‌به‌نفس ایجاد چنین تفاوتی را سراغ ندارید، ترس عقب افتادن از رقیب‌تان همواره در تعقیب شما خواهد بود.

پس شاید بهتر باشد قبل از تشکیل حلقه طلایی کارمندان‌ فروشگاه خود، نگاهی به نگرش، چشم‌انداز کاری و عمق افکارتان بیندازید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *