پست-ویژه-تصویر

چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند؟

چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند؟ خرید کردن، یک معامله است. ما در حالت معمولی، تنها هنگامی خرید می‌کنیم که تشخیص می‌دهیم کالایی ارزشمندتر از پولمان وجود دارد. اما ذهن عجیب و غریب ما، حساب خرید از فروشگاه را از معامله‌های دیگر سوا می‌کند. بیشتر ما، آن‌قدر که برای برداشتن خوراکی مورد علاقه‌مان از قفسه فروشگاه ذوق داریم برای خرید یک صندلی، میز، سهام یا حتی یک قطعه زمین، هیجان زده نمی‌شویم. اما چرا این‌گونه است؟

چه چیزی باعث می‌شود که ذهنمان این دو نوع معامله را از هم تفکیک کند؟ و به عنوان صاحب یک فروشگاه زنجیره‌ای، رسالت پنهان ما چیست؟ در این قسمت از فروشگاه زنجیره‌ای موادغذایی به موضوع «علت پنهان خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای» می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مشتریان نباید کسب و کار شما را مکانی برای خریدن یک محصول یا استفاده از یک خدمت تلقی کنند. کسب و کارتان باید مکانی برای خوش گذرانی محسوب شود.

ریچارد برانسون

نبردی جانانه میان سوپر مارکت و فروشگاه‌ زنجیره‌ای موادغذایی

یکی دیگر از دلایل اینکه چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند این روزها، سوپر مارکت‌ها از حال و هوای یک بقالی نُقلی و دوست داشتنی که بوی خوراکی‌های مختلف در آن با هم ترکیب می‌شدند و یک رایحه ماندگار و نوستالژیک – بوی بقالی ! – را می‌ساختند تغییر شکل داده‌اند و رنگ و بوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای – البته در ابعاد کوچک – را به خود گرفته‌اند.

با این وجود، باز هم فروشگاه‌های زنجیره‌ای مملو از مشتری هستند. واقعا چه دلیلی باعث شده است که سوپر مارکت‌ها با وجود شباهت به این فروشگاه‌ها باز هم نتوانسته‌اند گوی رقابت را از آنها بربایند؟ بیایید جواب‌ها را دانه به دانه با هم بررسی کنیم:

⭐ مردم می‌خواهند خرید کنند.

⭐ می‌خواهند در وقتشان صرفه‌جویی کنند.

⭐ به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌هایشان هستند.

با این حساب، یک ویژگی مهم دیگر هم باعث می‌شود که مردم برای خرید به فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیایند و آن هم چیزی نیست جز، تفریح!

در واقع، آنها می‌خواهند یکی دو ساعتی را در یک محیط غیرمعمولی خارج از محل زندگی‌شان سپری کنند؛ محیطی که نه مثل شهر بازی آنچنان صریح به تفریح کردن اشاره کند و نه مانند حضور در یک همایش با عنوان «روش‌های وصله‌پینه کردن لایه اوزون!» خیلی خشک و رسمی باشد.

چیزی که ناخواسته آنها را به سمت این تفریح غیرمستقیم سوق می‌دهد، فشار و خستگی ساعت‌ها کار کردن، سروکله زدن با بچه‌ها، هزینه‌ها، استرس‌های ریز و درشت و خلاصه فشارهای غیر قابل گریز زندگی شهری است.

چرا فروشگاه زنجیره‌ای بهترین مکان برای تفریح غیرمستقیم است؟

دلیل‌های آشکار و نهان چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند، زیادی برای انتخاب فروشگاه زنجیره‌ای به عنوان یک مکان تفریحی وجود دارند. مثلا:

1- یک دلیل مهم که چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند بزرگی آنها هستند

این مزیت به آنها کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری را در یک مسیر غیر تکراری قدم بزنند.

2- کمتر کسی آنها را می‌شناسد

احتمال اینکه آنها از میان این همه آدم، چشمشان به یک آشنا بیافتد بسیار کم است. البته برخی برای محکم کاری، شعبه‌های دورتر از خانه خودشان یا آشناهایشان را انتخاب می‌کنند تا مجبور نباشند در آن چند دقیقه‌ کوتاه به داستان‌های تکراری آنها گوش دهند و دوباره به یاد مشکلاتشان بیفتند.

3- گرسنه یا تشنه نمی‌مانند

همان‌طور که در فروشگاه قدم می‌زنند می‌توانند چیزی بخورند یا بنوشند. همین موضوع، مدت حضورشان در فروشگاه را افزایش می‌دهد.

4- در یک وضعیت چراغ‌خاموش تفریح می‌کنند

مردم از خرید کردن به عنوان یک بهانه درست و حسابی کمک می‌گیرند تا بتوانند چرخ‌دستی خرید را به دست گرفته و لحظه‌ای بدون مزاحمت دیگران، فقط و فقط برای خودشان زندگی کنند. آنها آرام‌آرام در فروشگاه قدم می‌زنند، تعجب می‌کنند، می‌خندند، در آن فضای روشن و شلوغ، نگرانی‌هایشان را رها می‌کنند و حتی برای چند دقیقه هم که شده نفس راحتی می‌کشند.

5- خرید هم می‌کنند

هر چه که باشد، بالاخره باید بهانه‌شان را واقعی کنند. بنابراین حتی اگر شده یک چیز کوچک را می‌خرند تا دست خالی از فروشگاه بیرون نیایند. البته تجربه ثابت کرده است که این فرایند معمولا با یک چیز کوچک شروع شده و در انتها به یک یا حتی دو چرخ خرید منتهی می‌شود!

چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند

آخرین دلیل اینکه چرا مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید می‌کنند، تفرجگاه‌هایی غیر مستقیم هستند که مردم در کنار تجربه یک تفریح و مدیتیشن پنهان – حتی از نظر خودشان – چیزهایی که لازم دارند را هم خریداری می‌کنند. با دانستن این موضوع و درک عمیق‌تر معنای پنهان در ورای فروشگاه‌های زنجیره‌ای باید به عنوان مسئول یا صاحب یک شعبه از فروشگاه تلاش‌هایمان را در راستای پاسخگویی به این هدف پنهان بهینه کنیم.

موارد زیادی در این بحث قابل کار هستند. از شیوه پاسخگویی کارمندان به مشتریان گرفته تا استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی فروشگاه می‌توانند در این مهم تاثیرگذار باشند. با کمی تلاش بیشتر در این زمینه، نه تنها می‌توانیم مشتریان راضی‌تری داشته باشیم بلکه قدمی مثبت و سازنده در جهت بهبود سلامت روانی جامعه خود برمی‌داریم.

بهترین سوپرمارکت اینترنتی تهران

سوپرمارکت آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *