پست-ویژه-تصویر

اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار

اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار: کسب و کار همانند سایر امور زندگی اصولی دارد. که باید در یک فرایند تدریجی به سمت یادگیری و تجربه آن پیش برویم. درواقع خود فرآیند یادگیری، نوعی توانایی ایجاد می‌کند. بدین معنی که تغییرات پایدار در رفتار نتیحه تغییر در توانایی‌ها است نه تغییر در رفتار ظاهری. البته در همین راستا و بدین منظور، باید فرهنگی در جامعه بوجود بیاید. که افراد علاوه بر داشتن مهارتهای اصلی مهارت‌های کسب و کار نیز داشته باشند. یعنی شخص در مواجهه با محصولات و خدمات مختلف “نگاه کسب و کارانه” داشته باشد.

برای مثال کسب و کار اطراف خود را بررسی و مولفه‌های مانند: نام محصول، نام شرکت و نام بنیانگذار و مهارت‌های آن کسب و کار را بداند. آشنایی با نام محصولات و نام شرکت‌ها برای کسی که بخواهد کسب و کاری را راه اندازی کند لازم و ضروری است. چرا که این کار علاوه بر ایجاد بینش مناسب برای آگاهی از بازار، به کارآفرین کمک می‌کند تا در جمع آوری آمار و ارقام هم به خوبی عمل کند.

بهترین اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار چیست؟

اولین قانون موفقیت در کسب و کار، تمرکز روی چیزی است که از دانش آن بهره‌مند هستید و به خوبی از پس آن بر می آیید. راه اندازی یک کسب و کار، زمان مناسبی برای آزمون و خطا و یا قدم گذاشتن در مسیری ناشناخته نیست. توصیه می شود پیش از آنکه کار روی طرح کسب و کار خود را شروع کنید، نقاط قوت و ضعف خود را در قالب تحلیل SWOT روی کاغذ بیاورید. با این کار قادر خواهید بود حوزه‌ی تخصص و استراتژی آینده ی خود را شناسایی کنید و نیازتان به بیرون را به حد اقل برسانید.

نکاتی که در زیر ملاحضه خواهید کرد. چکیده‌ی از همه آنچه که مدیران موفق، روزگاری تجربه شان کرده و شکست خورده‌اند. و حالا شما این شانس را دارید که با توجه لازم به این نکات کارتان را به شکست نرسانید.

اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار
اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار

» دانش و آگاهی در خدمت تفکر راهبردی

چگونه می‌توان با تکیه بر دانش مسیر راهبردی را پیش برد که منجر به موفقیت در کسب و کار شود و ریسک اشتباه را به حداقل برساند؟ این موارد را بررسی کنید:

 1. آنهایی که کسب و کار موفق دارند، مشتری را آنطور که می خواهند فرض نمی‌کنند، بلکه خدمات را همسو با خواسته مشتری پیش می‌برند.
 2. بهتر است یاد بگیرید که هر فرصتی را هرچند که سود آور باشد، به هر قیمتی نپذیرید.
 3. ذهنیت های منفی نسبت به ایده پردازی را از خود دور کنید و ایده جدید را به طور پیش فرض مخرب ندانید.
 4. به شرکت ها و کسب و کارهای دیگر که رقیب شما به شمار می آیند، اجازه ندهید سر از استراتژی های کاری شما درآورند.
 5. از هسته اولیه و اصلی کسب و کار که شما را به سمت در امد بالا سوق میدهد غافل نشوید.
 6. نوآوری‌هایی که به ذهن‌تان میرسد را پیش از عرضه یکبار خودتان امتحان کنید.
 7. مراقب باشید گاهی استراتژی‌هایی چون کاهش قیمت، عاقبت خوبی را بدنبال ندارند
 8. پیش از اینکه اطمینان حاصل کنید که کارتان را درست انجام می دهید، مطمئن شوید که گام در مسیر درستی برداشته اید.
 9. اجازه ندهید ظهور تکنولوژی‌های تازه به جای پیشرفت باعث پسرفت یا درجا زدن کار شما شود.
 10. سعی نکنید که همه نوع کاری را انجام دهید، این در واقع فقط مشتری شما را گیج خواهد کرد.
 11. تلاش کنید برندتان را به دیگران نشان دهید، نه خودتان را.
 12. اگر شما مایل به تغییر در روش کارتان نباشید، هیچگاه کسب و کار آن طور که مایل هستید رونق نخواهد داشت.

شما میتوانید در زمینه‌ی کسب و کارهای مختلف و یا صنایع جدید با اختصاص دادن وقت برای مطالعه (حتی برای یک ساعت در روز) از طریق خواندن کتاب متخصصین آن فن، عملا تجربه کسب نمایید.

تکرار با فاصله، یک روش موثر در یادگیری موثر و اثبات شده است. بنابراین با برنامه‌ریزی و پیش‌روی بهتر می‌توانید نتیجه کامل‌تری را برای تجربه و تحقیقات خود رقم بزنید.

» انتخاب نام برند با تفکر راهبردی

نام شما نباید مشابه نام رقبایتان و یا نزدیک به آن باشد زیرا اولا مشتریان سردرگم می‌شوند. و به آسانی شما را پیدا نمی‌کنند و ثانیا ممکن است مورد شکایت شرکت‌های رقیب واقع شوید. البته می‌دانیم که وقتی یک نام و طراحی و حتی رنگ در یک کشور دیگر موفق عمل کرده است. در سایر کشور‌ها برند‌های همانند و نزدیک به تلفظ نام برند اصلی را کپی می‌کنند. تا موفقیت یک شبه را برای خورد رقم بزنند!! من به شخصه دیده‌ام که حتی بری از برندهای داخلی کشور سعی کرده‌اند فونتی شبیه به فونت برند خارجی را کپی کنند.

هرچقدر اسم شرکت کوتاهتر باشد، به یاد ماندنی تر خواهد بود.

اسم باید به آسانی هجی شود و به وضوح قابل تلفظ باشد. اسم شما باید تبلیغی باشد برای آنچه می‌خواهید انجام دهید. کسب و کارهایی که نام صاحبان خود را دارند. تنها در صورتی موفقند که این اسم برای دیگران آشنا باشد و یا مترادف یک محصول و یا خدمت شناخته شده باشد.

 • نباید نام شما به نام شرکت ثبت شده دیگری تجاوز کند.

نام شما باید متمایز و در ارتباط با تصویری باشد که مایلید از کسب و کار خود ارایه دهید. برای نمونه اگر شما خدمات تعمیرات ماشین در محل را انجام می‌دهید انتخاب نام سرویس (فردا تعمیر) کاملا نامناسب است!

شاید شما دوست داشته باشید نام شهر و یا شهرستان خود را بخشی از نام شرکت خود قرار دهید. و البته اگر صرفا این کسب و کار در یک محل مشخص ارایه می‌شود این ایده مناسب است.

 • اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار

   

 • اصول تفکر راهبردی برای موفقیت در کسب و کار در تعیین نام مناسب به این روش انجام می‌شود: 

یک جلسه هم اندیشی با روش طوفان مغزی (brain storming) تشکیل دهید. نام‌های مناسبی را که به ذهن‌تان مییرسد را بنویسید، حتی اگر مسخره به نظر آیند. در این مرحله کمیت بیش از کیفیت اهمیت دارد. این رویه باید منجر به تولید حداقل ۱۰۰ اسم گردد.

در مرحله بعد به مرتب کردن فهرست اسامی و حذف نام‌های نامناسب بپردازید تا به ۶ الی ۷ نام برسید. به ارتباطات فکری مردم نیز بیندیشید و اینکه اغلب آنها کدام اسم را ترجیح می‌دهند. این لیست را به دوستان و آشنایان نمایش دهید. تا نظر آنها را به عنوان یک مشتری احتمالی جویا شوید.همچنین دلیل انتخاب آنها را از انتخاب نام موردنظرشان بپرسید.

قبل از هزینه کردن هر مبلغی برای تبلیغات، توضیح مختصری در مورد کسب و کار جدیدتان بنویسید و برای رسانه­‌های معتبر بفرستید.

شایسته ترین راه شاخص شدن در میان رقیبان‏ و بهترین راه پیش افتادن از دیگران، بهره بردارى کارآمد از «اطلاعات» است. پس تا می‌توانید خودتان را در هر زمینه‌ای که هستید با اطلاعات روز مجهز کنید.

نهایتا هر کارآفرین باید به یاد داشته باشد که اغلب کالاها و خدمات به خودی خود به فروش نمی‌روند. بنابراین بهتر است به مطالعه موردی در مورد روش­‌های تبلیغات و فروش برای کسب و کار خود بپردازید. ما در آینده باز هم این مطلب را ادامه می‌دهیم و سایر موارد راهبردی در این زمینه را  در سایت سورنا با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *