پست-ویژه-تصویر

چرا از یک فروشگاه سنتی باید به فروشگاه سراسری تبدیل شویم؟

چرا از یک فروشگاه سنتی باید به فروشگاه سراسری تبدیل شویم؟ امروزه در اکثر کشورهای جهان، نظام توزیع صنعتی و مدرن کالا بر پایه ایجاد فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای شکل گرفته است. اما تغییرات همیشه برای عده‌ای قابل پذیرش و برای عده‌ای دیگر به سختی قابل پذیرش و درک بوده است. در رابطه با گذر از فروشگاه و بقالی قدیم به سمت ایجاد ساختاری مناسب در چارچوب فروشگاه‌های سراسری نیز همین موضوع وجود دارد و هنوز برخی از فروشگاه‌های سنتی بر طبق روش‌های گذشته پیش می‌روند. در این مقاله به چند نکته که تفاوت‌های میان فروشگاه سنتی با یک فروشگاه سراسری را مشخص می‌کند خواهیم پرداخت. با سورنا همراه باشید.

» با چه مشکلاتی در یک فروشگاه سنتی روبه‌رو هستیم؟

در ساختار یک فروشگاه سنتی تمام عملیات مربوط به حساب و کتاب و انبارداری توسط خود مالک فروشگاه و به صورت دستی و نوشتاری در دفترهای فیزیکی انجام می‌شود. حتی گاها تمامی این موارد به صورت ذهنی مدنظر قرار می‌گیرد و یکی از اولین مشکلاتی که در رابطه با این موضوع به وجود می‌آید، عدم آگاهی دقیق از موجودی انبار بوده که باعث می‌شود مالک فروشگاه گاهاً تعداد جنس بیشتر و مازاد را سفارش دهد و یا برعکس موضوع، کالاهای که مشتریانش به آن نیاز دارند و در پی آن هستند را در اثر حواس‌پرتی تامین نکند! این موضوع همینطور که مشخص است باعث نارضایتی مشتریان خواهد شد.

اگر بخواهیم به دیگر مشکلات این روش در سیستم فروشگاههای سنتی یا بقول معروف حجره‌داری اشاره کنیم شامل:

 1. سرعت پاسخگویی به مشتریان و اجرای درخواست‌های آنان پایین است و این خود باعث اتلاف وقت مشتری و عدم رضایت خواهد شد.
 2. دقت کمتر در رابطه با درخواست‌های مشتری و ارایه کالاهای که منطبق با درخواست آنها نبوده است.
 3. عدم آگاهی و کنترل میزان موجودی کالاهای مختلف
 4. عدم ایجاد پروسه کنترل صندوقدار
 5. ایجاد هزینه اضافی از طریق اتلاف وقت در پروسه نگهداری حساب مشتریان
 6. عدم امکان ارتباط و تعامل صحیح با تامین‌کنندگان کالا
 7. و…

موارد بالا بخشی از مشکلاتی بود که هرکدام از آنها ممکن است در یک فروشگاه سنتی رخ دهد. اما راهکار رفع این مشکلات چیست؟

Franchise

» سیستم مکانیزه فروش با فروشگاه سورنا

چرا از یک فروشگاه سنتی باید به فروشگاه سراسری تبدیل شویم؟ در سیستم فروشگاه‌های سراسری تمامی این موارد بر پایه سیستم‌های کامپیوتری و متصل با یک بخش مدیریت مرکزی مدنظر قرار خواهد گرفت و تمام سیستم‌ حسابداری و انباری داری را طبق استانداردهای روز، پیش خواهد رفت.

پیاده سازی فضای ظاهری مناسب، استفاده از صندوق‌های فروش دیجیتالی در کنار آموزش‌های لازم از جمله مواردی ‏است ‌که برای فروشندگان در نظر گرفته شده و تلاش در راستای تبدیل سوپرمارکت معمولی به مینی‌مارکت مدرن و در ‏خور ‌شخصیت مشتریان از اهداف سورنا است.‌‏

از مهم‌ترین شاخص تامین کالا برای مشتریان سورنا، کالاهای دارای استاندارد و تاییدیه‌های بهداشتی و سلامت است. ‌همچنین ‏استفاده از کالاهای با کیفیت ایرانی نیز در جهت حمایت از تولید داخلی همواره مورد توجه سورنا بوده است.‌‏

5 دلیل دیگر برای اینکه چرا از یک فروشگاه سنتی باید به فروشگاه سراسری تبدیل شویم؟

 • ثبت اطلاعات فروش برای تمامی کالاها
 • کنترل تعداد موجودی کالا در فروشگاه
 • کاهش خطا در عملیات فروش
 • سفارش کالا قبل از اتمام موجودی
 • تهیه گزارشات متنوع آماری با دقت و سرعت زیاد

فروشگاه‌های زنجیره‌ای فرآیند تامین کالاهای خود را به صورت مستقیم و انبوه از تولید‌کنندگان و تامین‌کنندگان معتبر و بزرگ تهیه می‌کنند که این موجب می‌شود تا واسطه وجود نداشته باشد و درواقع افزایش بهای کالا به این علت، از بین برود و کالا با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

از طرفی هنگامی که مشتری به قصد تهیه مایحتاج از منزل خارج شود و با یک لیست بلندبالا برای خرید روبه رو باشد باید برای تهیه هر کدام از کالاها به یک مغازه و محل مختلف مراجعه کند که این خود شامل هزینه‌های اضافی تردد و افزایش رفت‌و‌آمد خواهد شد. در صورتی که اکنون مشخص شده است خریداران ترجیح می‌دهند تمام خریدهای خود را به سرعت و از یک فروشگاه انجام دهند تا علاوه بر کاهش رفت‌وآمد و خستگی ناشی از آن در وقت خود صرفه‌جویی کنند.

مشتریان در فروشگاه‌های سراسری تمام اقلام اعم از لبنیات، نوشیدنی‌ها، برنج، محصولات پروتئینی و سایر کالاهای اساسی را در یک محیط و در یک ساختار مناسب چیدمان شده در دسترس خواهند داشت.

» تصمیم نهایی!

حال آنچه که مشخص است تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر از یک فروشگاه سنتی به یک فروشگاه سراسری مدرن است. این تغییر دیدگاه چه برای فروشندگان و چه مشتریان و خریداران قطعا مزایایی بیشتر از آنچه که در این مقاله ارایه شد را دارا است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *