پست-ویژه-تصویر

اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای فروشگاه زنجیره ای

اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای فروشگاه زنجیره ای: امروزه به لطف پیاده سازی و استفاده از روش‌های مانند فرانچایز، این فرصت پیش آمده است. تا شاهد افزایش کارآیی بازارهای خدماتی مانند فروشگاه های مواد غذایی در سطح یک کشور و جهان باشیم. درواقع این مدل کسب و کارها در راستای تامین نیازهای مشتریان به وجود آمده‌اند که البته برای صاحبان کسب و کارها نیز مزایای خود را به همراه دارد.

معمولا اولین برداشت مشتریان از یک فرانچایز فروشگاه زنجیره ای این است که با کالاهای دارای تخفیف و قیمت مناسبی رو‌به‌رو خواهند شد. درواقع کیفیت مناسب در کنار قیمت منصفانه را انتظار دارند. البته باید اشاره کرد که این موضوع در فرهنگ یک کشور و منطقه ممکن است متفاوت باشد و گروهی از مردم یک کشور دیدگاه‌شان نسبت به فروشگاه‌های زنجیره‌ای از منظر فرهنگ و نوع برخورد و ارایه خدمات آن باشد. بنابراین اولویت‌ها با اختلاف کمی، ممکن است متفاوت باشند.

اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای  یک فروشگاه زنجیره ای چقدر است؟

برای مثال تحقیقات نشان داده است که رفتارهای اجتماعی در جوامع شرقی بیشتر مورد توجه است و افراد ترجیح می‌دهند. تا خریدهای خود را همراه با گروه (دوستان، خانواده) و بیش از یک نفر پیش ببرند و برنامه‌ریزی کنند. در صورتی که در جوامع غربی اولویت بر اساس حالت انفرادی است که در آن فرد تمایل دارد. به تنهایی یا نهایتا با یک فرد(همسر، دوست) خرید خود را انجام دهد. بنابراین خرده فروشان نیز با توجه به همین مورد، استراتژی خود را تغییر می‌دهند و تمرکز خود را به موارد تاثیرگذار در این رابطه معطوف می‌سازند.

به همین دلیل ممکن است در برخی مناطق شاهد این باشیم که یک فروشگاه زنجیره‌ای امکاناتی مانند: بخش ویژه نگهداری کودکان، بخش سفارش غذا، جایگاه پارکینگ، سرویس ارسال رایگان و غیره را پیاده سازی کرده است.

اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای فروشگاه زنجیره ای
اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای فروشگاه زنجیره ای

» اهمیت توجه به ارائه خدمات باکیفیت برای جذب مشتری

باتوجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم متوجه شدیم که تمام دغدغه مشتریان بحث تخفیف نیست. و توجه به نیازها و نوع رفتار مشتری، ما را قادر خواهد ساخت تا استراتژی بهتری را در جهت جلب رضایت و افزایش فروش پیش بگیریم. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

1. پرسنل و کارکنان متعهد و موثر:

آیا پرسنل خود را در زمینه‌ی ارتباط با مشتری آموزش داده‌اید؟ نحوه تعامل و برخورد اولیه با مشتری بسیار مهم است. برای مثال اگر مشتری از فروشنده شما سیگنال بی‌توجهی یا عدم اطلاعات کافی را دریافت کند. در ذهنش یک تجربه بد به یادگاری گذاشته‌اید و باید خوش شانس باشید که در مرتبه بعد فروشگاه شما را برای تامین کالاهای مورد نیازش انتخاب کند.

  • یک تجربه شخصی در این زمینه: بعد از اینکه سبد خودم رو از کالاهای مورد نیازم پر کردم به پیشخوان مراجعه کردم و صندوقدار مشغول صحبت با تلفن بود که منتظر اتمام تلفن شدم ولی در کمال تعجب حتی بعد از پایان مکالمه رفت تا برای خودش یک آبمیوه باز کند و هیچ توجهی به مشتریان پشت پیشخوان نداشت.

2. تهویه مطبوع:

موضوع ممکن است کمی ساده به نظر برسد. ولی در ذهن مشتری اینکه در طول بازه زمانی حضور در فروشگاه مجبور به استشمام یک بوی نامطبوع یا خیس عرق شدن از گرما را تجربه کند بسیار منفی خواهد بود. بنابراین استفاده از یک سیستم مناسب برای تمام فصول سال و رعایت چرخش هوا برای ایجاد یک هوای متعادل بسیار مورد انتظار مشتری است.

  • یک تجربه شخصی در این زمینه: خاطرم هست که یک لیست بلند بالا برای خریدهای آخر هفته در دست داشتم. ولی پس از چند دقیقه که در فروشگاه قدم زدم به خاطر گرمای هوا بسیار خسته و بی‌حوصله شدم  ترجیح دادم تا خرید را نیمه کاره رها کرده و سریعتر به فضای باز بیرون برگردم.

3. نورپردازی و چیدمان:

وجود نور کافی برای مشاهده کالاها در کنار چیدمان مناسب این امکان را برای مشتریان به وجود میاورد که بتوانند کالای درست را انتخاب کنند. همچنین موضوع نور برای گروه مشتریان خانم بااهمیت‌تر قلمداد می‌شود. پس برای این موضوع سعی کنید با مشورت با یک فرد خبره بهترین حالت را برای فروشگاه خود پیاده سازی کنید.

4. تامین کالا:

با فروشگاه های سراسری و دارای تجربه همانند سورنا همکار باشید. قطعا با درنظر گرفتن سیستم‌های انبارداری و برنامه‌های کامپیتوری در کنار آموزش‌های لازم می‌توانید. در رابطه با تامین کالا به خوبی پیش بروید و مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. اما در عین حال باید حواستان به برخی موارد مانند رویدادهای پیش رو که منجر به خرید کالای خاصی توسط مشتریان می‌شود. یا کالای با محبوبیت همراه شده است را مدنظر داشته باشید تا به موقع بتوانید. از طریق زنجیره تامین آن را برای مشتریان فروشگاه خود مهیا کنید. عدم وجود برخی کالاها در طی چندبار مراجعه مشتری می‌تواند تجربه منفی را برای اون رقم بزند.

اهمیت ارائه خدمات مناسب در جذب مشتری برای فروشگاه زنجیره ای: توجه به برخی نکات دیگر مانند وجود پله برقی و آسانسور (بسته به وضعیت محل فروشگاه). امکان ارسال توسط پیک فروشگاه، وجود پارکینگ، المان‌های بصری مناسب و غیره همگی در راستای مواردی است. که جزو خدمات محبوب و مناسب برای جلب رضایت مشتریان قلمداد می‌شود. و باعث جلوگیری از کسالت بار بودن فروشگاه می‌شود. مشتریان نیز با خشنودی به خرید از فروشگاه شما ادامه خواهند داد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *