پست-ویژه-تصویر

چگونه خرید خاطره ‌انگیزی را برای مشتریان خود رقم بزنیم؟

چگونه خرید خاطره ‌انگیزی را برای مشتریان خود رقم بزنیم؟ بسیاری از چیزهای ارزشمند، ساده و حتی رایگان هستند. در واقع، آن‌قدر رایگان‌ که با هیچ مقداری از پول، نمی‌توانید آنها را بخرید. ماجرای خرید خاطره ‌انگیز برای مشتریان هم در شمار همین چیزهای رایگان اما ارزشمند، قرار می‌گیرد.

گاهی اوقات صرفا با تبلیغات نمی‌شود حس خوب خرید از فروشگاه‌ را به مشتری منتقل کرد، چون این ماجرا در حال‌و‌هوای متفاوتی جریان دارد. حالا پرسش اصلی این است که چگونه می‌توان ماجرای خرید را به یک سفر کوتاه خاطره ‌انگیز تبدیل کرد؟

در این قسمت از مقالات فروشگاه زنجیره‌ای سورنا به سراغ سه راهکار ساده اما کاربردی می‌رویم تا روش‌های ایجاد یک خرید خاطره ‌انگیز برای مشتریان را بهتر بشناسیم. با ما همراه باشید.

چگونه خرید خاطره ‌انگیزی را برای مشتریان خود رقم بزنیم؟ به رفتار مشتری توجه کنید

به عنوان مدیر یک فروشگاه زنجیره‌ای باید مدام از خودتان بپرسید که مشتریانتان به چه دلیلی از شما خرید می‌کنند؟ پاسخ‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند. مثلا:

 • فروشگاه شما حال و هوای خوبی دارد و مشتری از حضور در آن لذت می‌برد
 • کارمندانتان بسیار خوش‌ برخورد هستند و مشتریان آنها را دوست دارند
 • قیمت محصولات در فروشگاه شما مناسب هستند
 • فروشگاه شما فقط 5 دقیقه تا مترو یا ایستگاه اتوبوس فاصله دارد
 • چیدمان محصولاتتان به شکلی است که مشتری از آن خوشش می‌آید
 • و …

از آن طرف، باید از خودتان بپرسید که چه مشتریانی برای خرید به فروشگاه شما می‌آیند؟ مثلا:

 • خانم و آقایی که می‌خواهند خرید ماهانه خانه‌شان را انجام دهند
 • مادری که می‌خواهد برای بچه‌هایش تنقلات بخرد
 • زوج جوانی که می‌خواهند برای شام خود تدارک ببینند
 • دانش‌آموزی که می‌خواهد یک مجله خاص را بخرد
 • دانشجویی که به دنبال خرید غذای آماده است
 • و …

اگر این افراد و دلیل حضورشان را در هم ضرب‌ کنیم، گزینه‌های زیادی، پیش رویمان قطار می‌شوند. این هنر شما است که کارمندانتان را برای پاسخگویی به این افراد مختلف و نیازهای متفاوتشان آماده نگه دارید و از این راه، خریدی خاطره ‌انگیز را به مشتریانتان هدیه دهید.

 1. فراتر از انتظار مشتری، قدم بردارید

مشتری‌ها غافل‌گیری را فراموش نمی‌کنند. چون با هر غافل‌گیری، جرقه‌ای در ذهنشان ایجاد می‌شود و در اثر آن، یک رویداد به شکل عجیبی حتی برای سال‌ها در خاطرشان باقی می‌ماند.

تلاش برای قدم برداشتن، فراتر از انتظار مشتریان و غافل‌گیر کردنشان کار ساده‌ای نیست اما بسیار تاثیرگذار است. به عنوان نمونه، انجام کارهای زیر می‌تواند مشتریان را غافل‌گیر کند:

 • مشتری را بشنوید

بسیاری از مشتری‌ها انتظار ندارند که کسی در فروشگاه، نگران دغدغه‌های کوچکشان باشد. مثلا فکرش را هم نمی‌کنند که کسی مثل خودشان نگران استفاده از پلاستیک‌های غیرقابل تجزیه باشد.

بنابراین، وقتی کارمند فروشگاه در پیدا کردن پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر به او کمک می‌کند، به حرف‌هایش گوش می‌دهد و حتی خود فروشگاه هم از کیسه‌های پلاستیکی تجزیه‌پذیر برای جابه‌جایی خرید مشتریان استفاده می‌کند، موجی از غافلگیری در آن مشتری به وجود می‌آید. به یاد داشته باشید که گوش دادن، یک حرکت فراتر از انتظار است آن هم در جامعه‌ای که بیشتر ما فقط نقش یک شنونده را بازی می‌کنیم!

 • مشتری را به نام، صدا بزنید 

چگونه خرید خاطره ‌انگیزی را برای مشتریان خود رقم بزنیم؟ سخت است؟ البته که هست! اما اقدامی فرسنگ‌ها فراتر از انتظار مشتری است. او فکرش را هم نمی‌کند که در یک فروشگاه بزرگ، کسی او را به یاد بیاورد. می‌توانید کمی هوشمندی را هم به کار بگیرید و دست‌کم نام مشتریان دائمی خود یا کسانی که مبلغ‌های قابل توجهی را خرید می‌کنند به خاطر بسپارید. با این کار می‌توانید زمان، حافظه و انرژی محدودتان را روی مشتریان سودآور خود متمرکز کنید.

 • خلاقیت و کوپن تخفیف را با هم ترکیب کنید

امروزه آن‌قدر استفاده از کدهای تخفیف زیاد شده است که دیگر نمی‌توان آن را یک روش به دور از انتظار به حساب آورد. اما با این وجود، خلاقیت می‌تواند راهی برای فراتر از انتظار کردن تخفیف‌ها بگشاید.

مثلا می‌توانید تخفیف را در قالب یک خدمت کوچک به مشتریان خاص خود تعریف کنید یا یک هفته پس از خرید، به مشتری خود پیامک بزنید و ارسال رایگان یا کد تخفیف ویژه‌ای را برایش در نظر بگیرید.

چگونه خرید خاطره ‌انگیزی را برای مشتریان خود رقم بزنیم؟ نام فروشگاهتان را به یک تجربه سرگرم کننده، گره بزنید

همیشه می‌توان راهی برای سرگرم کردن مشتری پیدا کرد. البته باید کمی در مورد مفهوم سرگرم شدن در فروشگاه زنجیره‌ای با سرگرمی‌هایی که در پارک‌ها یا شهربازی ارائه می‌شوند تفاوت قائل شویم.

اما در هر صورت، مسیر ایجاد سرگرمی در فروشگاه، بسته نیست. اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. بیایید تصور کنیم که فروشگاه شما بخشی برای فروش اسباب بازی دارد. خوب، می‌توانید با بازی‌های موجود در این بخش – مثلا شطرنج، ماز، یا حتی بازی‌های فکری – یک مسابقه دائمی به راه بیندازید و اسم مشتریانی که در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند را جایی در مقابل دید همه بگذارید.

برای جذاب‌تر شدن بازی می‌توانید چند قانون ساده در نظر بگیرید. مثلا اینکه هر مشتری در هر بار خرید از فروشگاه فقط یک بار می‌تواند در رقابت شرکت کند و برای بازی در مرحله بعد یا دور بعد باید یک بار دیگر وارد فروشگاه شود و خرید کند! یا در انتها به مشتریانی که برنده می‌شوند جایزه ویژه‌ای داده شود.

موتور خلاقیت‌تان را روشن کنید

این سه پیشنهاد، فقط نمونه‌ای از خروار راهکارهایی هستند که می‌توانید با کمک خلاقیتتان آنها را به وجود آورید. یادتان باشد، اگر مزه یک خاطره شیرین، زیر دندان مشتری‌ها برود و شما از خط قرمز صداقت، عبور نکنید، آنها بارها و بارها برای تکرار این تجربه به سراغ شما خواهند آمد.

ذهنتان را بگردید

آیا فروشگاهی را سراغ دارید که برای ایجاد یک خرید خاطره ‌انگیز، تلاش کرده باشد؟

به عنوان مدیر یک فروشگاه، چه اقدامی برای خاطره ‌انگیز کردن خرید از فروشگاهتان انجام داده‌اید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *