پست-ویژه-تصویر

تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه (1)

تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه : امروزه باتوجه به رشد جمعیت و به طبع آن بزرگتر شدن شهرها، اغلب مردم سعی می‌کنند. تا با برنامه‌ریزی برای بخش‌های مختلف زندگی روزمره خود، نهایت استفاده از وقت را داشته باشند. یکی از این موارد که جزیی جدایی ناپذیر از زندگی ما است، موضوع خرید و در دسترس بودن مواد غذایی است. در همین راستا نیز اهمیت تکمیل بودن کالای موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی بسیار مهم است. چرا که اگر تمام اجناس یک فروشگاه تکمیل باشد مشتری نیاز به جابه‌جایی و رفت و آمد به فروشگاه‌های مختلف را نخواهد داشت. و تمام پروسه خرید خود را از طریق یک فروشگاه تکمیل می‌کند.

اما تکمیل بودن کالای یک فروشگاه همه‌ی آن چیزی نیست که برای تبدیل شدن به انتخاب اول مشتری به آن تکیه کنید. بلکه همیشه ابزار خوب به افزایش کیفیت و بهره‌وری کاری کمک می‌کند. در یک فروشگاه نیز ابزارهای کار یک فروشنده و ابزارهای که برای راهنمایی و کمک به خرید راحت‌تر مشتریان در نظر گرفته می‌شود بسیار مهم است.

در این مجموعه مقاله به بررسی و معرفی هریک از ابزارهای مهم در یک فروشگاه مواد غذایی خواهیم پرداخت.

تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه
تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه

» تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه: ترولی یا چرخ خرید فروشگاهی

چرخ خرید فروشگاه که با اسامی مختلفی مانند ترولی، سبد خرید و… شناخته می‌شود. وسیله‌ای برای استفاده مشتریان است که در بازه زمانی حضور مشتری در فروشگاه امکان حمل خرید‌های آنان و حتی دیگر وسایلی مانند کیف را امکان‌پذیر می‌کند. اغلب چرخ‌های خرید دارای قسمتی برای قرار دادن نوزادان نیز هستند تا مشتریان راحت امکان خرید داشته باشند. هدف اصلی استفاده از چرخ فروشگاهی برداشتن محصول و بردن آن تا میز صندوق و چک اوت است. همچنین امروزه می‌توانید در اغلب فروشگاه‌ها با چرخ خرید تا پارکینگ و محل پارک خودرو، خریدهای خود را حمل کنید.

جنس اکثر سبدها و چرخ‌های فروشگاهی از فلز یا ترکیبی از فلز و پلاستیک می‌باشد. به علاوه ترولی‌ها یا چرخ‌های فروشگاهی در ابعاد و مدل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌گردند. این چرخ ها طوری طراحی شده اند تا درون هم جا شوند، که این کار باعث می شود تا جمع آوری آن ها راحت‌تر باشد. همچنین به فضای کمتری برای نگه داری آن ها نیاز باشد. همچنین جابجایی دسته‌ای از آنها باهم امکان‌پذیر باشد.

سبدها در حجم و اندازه‌های مختلف قابل دسترسی هستند. مشتری‌ها ممکن است سبد‌های کوچک‌تر را برای خرید با حجم کم ترجیح دهند. مغازه‌های کوچک تر عموما فقط از سبد‌های دستی استفاده می‌کنند و نهایتا سبد‌های چرخ دار با حجم کم و در ابعاد کوچک را برای مشتریان در مغازه خود فراهم می‌کنند.

جالب است بدانید فروشگاه آمازون به تازگی چرخ‌های خرید را طراحی کرده است که در هنگام خرید صرفا با قراردادن یک محصول جدید در داخل آن بلافاصله اطلاعات محصول و قیمت آن بر روی یک مانیتور نمایش داده می‌شود. همچنین اگر مشتری نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشد نیز به سادگی از طریق همین مانیتور در دسترس خواهد بود. این موضوع نشان دهنده اهمیت این وسیله است و راحتی آن فوق‌العاده برای مشتریان مهم است.

» میز چک اوت یا میز پیشخوان فروشگاهی

اغلب مشتریان پس از طی کردن پروسه خرید و جمع‌آوری کالاهای مورد نیازشان به میز پیشخوان مراجعه می‌کنند تا تسویه حساب انجام شود. معمولا مشتریان در این مرحله تمایل دارند که این پروسه خیلی سریع و مناسب انجام شود.

وجود یک میز چک اوت مناسب به فروشنده و مسئول صندوق کمک می‌کند تا این پروسه را سریعتر پیش ببرد. دسترسی راحت‌تر، امکان بررسی و مشاهده کالاها و نصب دیگر تجهیزات از مزایای یک پیشخوان فروشگاهی خوب است. امروزه میزهای چک اوت را در میوه‌فروشی‌ها، شیرینی فروشی‌ها و … دیگر فروشگاه‌های مختلفی مشاهده می‌کنیم.

تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه: ساختار بدنه این میزها اغلب از فلز با حاشیه‌های پی‌وی‌سی تشکیل شده است و در انواع دارای موتور نقاله و ساده ارایه شده است. همچنین دارای بخش‌های مختلفی مانند کشوی پول قفل‌دار، اسکنر، راه بند، سبد نگهداری کیسه‌، پایه کارت خوان، و …می‌تواند باشد.

بنابراین وجود یک محل پیشخوان چه به صورت فوق حرفه‌ای و یا به صورت استاندارد در جهت کسب رضایت مشتری و همچنین راحتی صندوق‌دار بسیار مهم است و از ملزومات فروشگاه محسوب می‌شود.

» تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز راه‌اندازی فروشگاه :  خوداسکنر و صندوق فروشگاهی

یک صندوق فروشگاهی به عنوان پایانه خرید و پرداخت مشتری محسوب می‌شود. در این سیستم به تجهیزات سخت افزاری مختلفی مانند بارکدخوان، پایانه پرداخت از طریق کارت، کشو پول نقد و غیره نیاز است تا فرآیند ثبت اطلاعات در نرم افزار حسابداری به صورت خودکار و با سرعت بالاتری انجام شود.

درواقع این رایانه با اتصال به دستگاه اسکنر و مشاهده بارکد و اطلاعات کالا بلافاصله امکان پرداخت را فراهم می‌سازد. قیمت کالا و یا جمع کالاها به صورت اتوماتیک آماده پرداخت شده و به دستگاه کارتخوان ارسال می‌شود. همچنین در ادامه صندوق فروشگاه با همکاری پرینتر، فاکتور مشتری را آماده ارایه می‌کند.

در صندوق فروشگاهی امکانات دیگری همچون دریافت و ثبت اطلاعات مشتریان در نظر گرفته شده است. با توجه به اهمیت مشتریان در بازار رقابتی جهان امروز و تاثیر ایجاد ارتباط با مشتریان در تبدیل آنها به مشتری وفادار، به کمک اطلاعات ثبت شده از مشتریان کسب وکار می توان به روش‌های مختلف با آنها ارتباط برقرار نمود. به عنوان مثال از طریق ارسال پیامک های مناسبتی و یا اطلاع رسانی می‌توان به حفظ ارتباط با مشتری و تشویق به خرید از فروشگاه پرداخت.

از سایر مواردی که یک صندوق فروشگاه برای شما ارایه می‌دهد می‌توان به مشخص شدن میزان موجودی انبار، کارکرد هر صندوق‌دار، میزان فروش هر کالا و… اشاره کرده که با توجه به نوع دستگاه و نرم افزار آن ویژگی‌های مختلفی را در دسترس شما قرار می‌دهد.

این سیستم نیز از جمله مواردی است که حتما برای یک فروشگاه نیاز است و چه در تجربه مشتری و چه در بهینه بودن فرآیندهای فروشگاه نقش اساسی ایفا می‌کند.

در این مقاله تنها چند بخش از تجهیزات مورد نیاز در یک فروشگاه را اشاره داشتیم. در مقالات دیگر نیز به سایر تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز اشاره خواهیم کرد. با سورنا همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *