پست-ویژه-تصویر

نقش زبان بدن در ارتباط با مشتری

نقش زبان بدن در ارتباط با مشتری را می‌دانید؟ ما می‌توانیم از زبان بدن خود برای شروع و تداوم و اتمام یک گفتگوی مناسب با مشتریان خود بهره ببریم. درواقع از زبان بدن باید طوری استفاده کنیم که به ما کمک کند، نه اینکه باعث بروز مشکل شود.

آیا به بهترین شیوه خود را معرفی می‌کنید؟ آیا خود را مشتاق برای کمک به مشتری نشان می‌دهید؟ ممکن است در تفکر خود اینگونه بیاندیشید اما زبان بدن با آنچه در ذهن شما است متفاوت است.بنابراین شما می‌توانید برای زبان بدن از استراتژی‌های ذیل و برای نمایش قدرت، توانمندی و آمادگی‌تان استفاده کنید.

5 نکته مهم در ارتباط با نقش زبان بدن در ارتباط با مشتری را بیاموزید

1. چشمان باز و مراقب داشته باشید

چشمان شما نشان دهنده نحوه تمرکز شما هستند، اگر در حال برداشتن پرزهای شلوار خود باشید یا به چیزهای اطراف توجه کنید نشان می‌دهید که حواستان جای دیگری است و به گوینده بی اعتنا هستید. برای مشارکت حداکثری باید نشان دهید که به گوینده و مشتری توجه می‌کنید.

بنابراین ارتباط را با چشمانتان شروع کنید. ارتباط جدی برقرار کنید، موافقت خود را باتکان دادن سر نشان دهید و در حالی که گوش می‌کنید ابروهای خود را بالا ببرید. باید گوش به زنگ و مشتاق باشید.

2. حالت دست و بازو

به حالت بازوها توجه کنید! اگر آنها را در پشت خود قرار داده‌اید شما شبیه حاکمان یا آدم‌های غریبه هستید. اگه بازوهایتان را به صورت ضربدری به سینه چسبانده باشید نشانه تهدید و برتری جویی است. برای اینکه شبیه رهبران به نظر برسید باید بازوهایتان را از هم باز و راحت نگهدارید. برای نشان دادن تمرکز، آرامش و اشتیاق انگشتان خود را به صورت ضربداری در جلوی خود قرار دهید.

3. راست قامت و سربلند باشید این یکی از موارد نقش زبان بدن در ارتباط با مشتری است.

شکل قرار گیری شانه های شما به چه صورتی است؟ اگر آنها جلوتر از پنجه‌های شما باشند و پایین‌ترین قسمت لباس شما همراه با پشت شما خمیدگی، مانند شکل حرف C انگلیسی ایجاد کرده باشد، نشان می‌دهد که در لباستان احساس راحتی نمی‌کنید و باعث می شود که دیگران به شما توجه نکنند.

برای جلب اطمینان شانه‌های خود را صاف و عقب نگهدارید. جهت پنجه‌های پایتان نباید به سمت درب باشد بلکه باید به سمت کسی باشد که با او صحبت می‌کنید و به هیچ چیز تکیه ندهید. ژست‌های قدرتمند مانند حالت ایستادن ابرقهرمانان را تمرین کنید، حالتهایی مانند دست به کمر ایستادن و باز کردن پاها به اندازه شانه‌ها مانند حرف A انگلیسی حتی می‌توانند قبل از اینکه شروع به صحبت کنید به شما اعتماند به نفس فوق العاده بدهند. به راستی که گاهی فروشندگان با کمک و راهنمایی مناسب می‌توانند به عنوان یک سوپرمن به مشتری کمک کنند.

4. در مقابل هم صحبت خود عکس العمل مناسب نشان دهید

نقش زبان بدن در ارتباط با مشتری که هم صحبت شما چه حرکتی انجام میدهد؟ برای از بین بردن استرس و برقراری ارتباط  مجدد، بعضی از حرف‌های وی را با لحنی جذابتر تکرار کنید. اگر وی نشسته بود شما هم به همان فاصله از زمین بنشینید. اگر ایستاده بود رو به او باستید. اگر جهت ایستادن خود را با مکان فرد دیگری که در همان لحظه حضور دارد تنظیم کنید به ایجاد تفاهم کمک خواهد کرد. برای مثال ممکن است مشتری در مورد مکان یک محصول سوال کند و سعی کند که ابعاد یا شکل آن را با کمک دستان خود به شما ارایه دهد. شما هم سعی کنید هر موردی که مقدور هست را تکرار کنید تا علاوه بر حس خوب قابل فهم بودن توضیحات مشتری، این اطمینان خاطر را به او بدهید که خواسته‌اش برای شما مهم بوده است.

5. خنده را هرگز فراموش نکنید

خنده باعث می‌شود که اطرافیان شما احساس راحتی کنند و این پیام را به شما منتقل می‌کند که در مسیر درستی گام بر میدارید. خنده به ایجاد اطمینان از جذب مشتری و سوار شدن بر قایق رویا‌هایتان کمک خواهد کرد. یک لبخند که شما را مشتاق برای کمک به مشتری نشان دهد را تمرین کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *