پست-ویژه-تصویر

انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس

انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس: ممکن است بعد از اولین روز شروع بکار فروشگاه یا شرکت جدید بخواهید یک یا چند کارمند را استخدام کنید. هرچند ممکن است خودتان از عهده بسیاری از کارها بر بیاید ولی تقسیم کارها و سپردن برخی از موارد به دست کارمندان می‌تواند به شما کمک کند. تا بر سایر بخش‌های فروشگاه‌تان تمرکز کنید.

انتخاب نخستین کارمندانی که در شرکت یا فروشگاه جدید استخدام می‌شوند بسیار حساس است. آن‌ها هستند که آهنگ تغییرات را مشخص می‌کنند و معین می‌کنند. که آیا از صحنه حذف خواهید شد یا به مراتب بالاتر دست می‌یابید. کریس کنکیالوسی، یک مشاوره کسب و کار معتقد است که: “در ابتدای راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار، استخدام افراد مناسب بسیار حساس است. زیرا هر فردی که به کارمندان شرکت اضافه می‌شود تاثیر قابل‌توجهی بر این که چه ارزش‌هایی خلق شوند‌. – یا نشوند- و چگونگی برخورد کارمندان می‌گذارد.”

» هنگام انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس به دنبال چه ویژگی‌هایی باشیم؟

در ادامه، پیشنهادات کنکیالوسی در راستای جذب و انتخاب کارمندان مناسب برای خلق فرهنگ سازمانیِ درست و صحیح است. از همان ابتدای شروع به کار یک شرکت را بررسی و مهم‌ترین نکات در این رابطه را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

افراد فوق العاده‌ای را استخدام کنید و به آنها آزادی لازم را بدهید تا خارق العاده عمل کنند.

اندرو میسون – بنیانگذار گروپان

» کارمندان و فرهنگ سازمانی برای انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه 

به عنوان موسسین شرکت می بایست در مورد ارزش‌ها و فرهنگ‌های محل کار، بسیار صریح و شفاف باشید. باید با خیال راحت در رابطه با نکات مهم کسب و کار، صداقت، هدف‌های پیش رو و موارد کلی که نیاز است. تا کارمندان در مورد کارشان بدانند را بیان کنید. این موارد نکاتی حساس هستند که افراد باید آنها را مشخص و معین کنند اما کمتر کسی به آن ها اهمیت می دهد. به عنوان یک مدیر یا موسس کسب و کار و صاحب فروشگاه، شما می‌بایست مشخص کنید که “وضعیت خوب” از نظرتان به چه معنی است.

» چه چیز این صفات را در کارمندان اولیه واضح و آشکار می‌کند؟

رفتار و طرز برخورد را به تجربه ترجیح دهید. شما می‌توانید به افراد بیاموزید. که چگونه وظایفشان را انجام دهند اما نمی‌توانید به آن ها یاد دهید که ارزش‌ها و رفتار صحیح و درستی داشته باشند. چیزهایی مشخصی وجود دارند که از تازه‌استخدام‌شدگان انتظار می رود و ما به گونه‌ای عمل می‌کنیم. که دستیابی به آن ها برایشان بسیار پرزحمت باشد به این ترتیب افرادی که واقعا علاقه به شغلشان ندارند از گردونه خارج خواهند شد. ما به دنبال ارزش ها و صفات خاصی هستیم که در رزومه‌ها نوشته نمی‌شوند.

انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس
انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس

» اهمیت تنوع ایده‌ها و افکار

یکی از اشتباهات موسسین این است که به دنبال افراد همزاد خودشان می‌گردند. هر چند این کار به داشتن رفتارهایی هم‌سو و هم‌راستا کمک می‌کند اما از طرف دیگر مشکلش این است. که شما به همه مسائل و مشکلات با عینکی مشابه نگاه می‌کنید و از این طریق خود را در معرض ریسک‌های زیادی قرار می‌دهید. استخدام کردن افرادی که دیدگاه‌های متنوع و مختلفی دارند به کم کردن این ریسک کمک می‌کند.

» چگونه می‌توانیم افراد مورد نظرمان را جذب کنیم؟

مشوق یکسانی برای همه وجود ندارد. سهیم کردن کارمندان در سهام شرکت همواره در جلب کردن توجهات موفق بوده است. برای برخی افراد داشتن یک برنامه کاری انعطاف‌پذیر جذاب است و برای برخی دیگر پول نقد. این شمایید که باید کشف کنید به افراد متفاوت چه چیزی انگیزه می‌دهد.

در شرکت gothamCulture  مشوق‌هایی کوتاه‌مدت و بلندمدت برای افرادی که مشوقشان پول است در نظر گرفته شده است. اساسا محدودیتی در مرخصی دادن در این شرکت وجود ندارد.

افراد شرکت سخت کار می‌کنند و اهداف واضح و شفافی دارند و در صورتی که نتوانند به این اهداف برسند جریمه می‌شوند. بنابراین اگر هم نیاز به مرخصی داشته باشند می توانند به مرخصی بروند و کسی به آن ها ایراد نمی‌گیرد. مدل جریمه کردن ما هم واضح و روشن است و بنابراین هر کس از کارهایی که دیگران انجام می دهند باخبر است. و جای هیچ بحث یا حیله‌ای در مورد حقوق باقی نمی‌ماند.

» پروسه استخدام اثربخش انتخاب همکاران مناسب برای فروشگاه تازه تاسیس را میدانید؟

این کار بسیار سختی است چرا که باید ورودی‌های بسیاری چک شوند و مورد بررسی قرار گیرند. اما شما می توانید پروسه‌ای را به وجود آورید که از طریق آن بر همه‌ی استخدام‌شوندگانِ بالقوه نظارت داشته باشید. از آن جا که این کاندیداها در چرخه استخدامی از مرحله‌ای به مرحله دیگر پیش می‌روند هر یک از مراحل به یک دلیل مشخص ایجاد شده است. تست‌هایی باید وجود داشته باشند که بسنجند آیا از پس الزامات اولیه این شغل بر می‌آیند یا خیر؟ و مصاحبه‌هایی رفتارسنجانه برای ارزیابی تناسب فرهنگی و ارزشی داوطلبان هم می‌بایست در نظر گرفته شوند.

برای مثال اگر در یک فروشگاه مواد غذایی فردی را برای بخش صندوق در نظر بگیرید که با عملیات ریاضی یا دستگاه صندوق آشنا نباشد. پروسه آموزشی هزینه بر و حتی ممکن است بدون نتیجه را پیش ببرید که مهم‌ترین سرمایه یعنی زمان را از دست خواهید داد. یا فردی را برای بخش انبار استخدام کنید که از تجربه کافی و فیزیک بدنی مناسبی برای این کار برخوردار نباشد. عملا به جای اینکه تسهیل‌گر باشید ممکن است شما را بیش از اندازه درگیر کند.

فرد دیگری را در نظر بگیرید که قرار است روزانه با مشتریان سروکار داشته باشد و راهنمای مشتریان باشد. ولی بدون خلق و خوی مناسب و صبر و تحمیل است و با لحن یا رفتار تندی با مشتریان رفتار کند!

بنابراین لزوم توجه به پروسه رفتارسنجی یا تطبیق شرایط فرد متقاضی و موردنظر شما باید حتما در برنامه‌هایتان قرار داشته باشد. این کار با مستند سازی شرایط مورد نیاز برای شغل مربوطه به سادگی قابل پیاده سازی است.

مهم است که مجموعه مهارت‌ها و ارزش‌هایی که افراد را در کسب‌وکار شما موفق می‌گردانند تعیین کنید. و بعد در طی فرایند استخدامتان هم نسبت به سنجیدن این مهارت‌ها سخت‌گیر و جدی باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *