پست-ویژه-تصویر

توجه به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی

توجه به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی: تمام روز و حتی گاهی شبها و تمام تعطیلات را كار می‌كنید تا به اهدافتان برسید و پول در بیاورید؟ چكی با رقم بالا دریافت می‌كنید و فکر می‌کنید یک گام مثبت به سوی موفقیت در كارتان برداشته‌اید؟ یا اینکه چون حجم کاری و ساعت کاری بالای را تجربه می‌کنید احساس می‌کنید شغلتان فوق العاده است، همانطور كه همیشه می‌خواستید؟ اما اگر خوب دقت کنید یک جای كار اشكال دارد. كار در رابطه‌هایتان خلل ایجاد كرده، در احساسات‌تان با دیگران، این کار لعنتی تا عمق وجود‌تان نفوذ کرده و کم‌کم احساس می‌كنید از همه چیز بریده‌اید.

آنچنان خود را در كار غرق كرده‌اید كه حتی یادتان نمی‌آید آخرین بار كی به شهر مادریتان سر زدیده‌اید! حتی اسم برخی از بستگان دور را هم فراموش كرده‌اید… دوستان دلخور هستند كه برای آنها وقت ندارید، وبه دلیل همین كمبود وقت رابطه با شریک زندگیتان حتی بدتر است. آیا چنین تجربه‌ای برایتان آشناست؟

توجه به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی به چه اندازه اهمیت دارد؟

چنین ماجرایی این روزها خیلی شایع شده و متخصص‌های زیادی هستند كه برایشان سخت است بین كار و رابطه هایشان تعادل ایجاد كنند. با شیوع کرونا و ماندگاری در منزل این موضوع حتی گاهی بدتر می‌شود. همسرتان ممکن است در طول روز در منزل باشد، ولی سخت مشغول کار هستید و متوجه ارتباط و تعامل با او نمی‌شوید. درواقع بر خلاف چیزی که به‌نظر میرسید، شاید اوضاع قبل از کرونا کمی بهتر بود، چرا که افرادی زیادی هم بودند که بعد از پایان ساعت کاری حداقل با روی باز به خانه بر می‌گشتند!

حتی برای خود من هم نگه داشتن این تعادل سخت است گاهی می‌فهمم كه تولد یك دوست نزدیك را فراموش كرده‌ام و مجبورم با شرمندگی چند روز بعد با او رو به رو شوم. خجالت آور نیست؟ آنقدر روی پیشرفت خود تمركز كرده ایم كه برای نزدیكانمان وقت نداریم؟

برای مواجه نشدن با چنین شرایطی باید یاد بگیرید چطور یك رابطه سالم میان كار و زندگی شخصی برقرار كنید. من یاد گرفتم، پس شما هم می‌توانید با بکار بستن چندین مورد در این زمینه شروع به چیدمان گام‌های اولیه برای حفظ تعادل بین کار و زندگی کنید. با سورنا همراه شوید.

در پایان، تعداد سال‌های زندگی‌تان اهمیتی ندارد. آنچه مهم است، زندگی جاری در خلال این تعداد سال‌هاست.

– آبراهام لینکلن

» چطور تعادلی سالم میان كار و زندگی شخصی برقرار كنیم؟

  • اولویت‌های خود را بشناسید و رویشان كاركنید

كار حتما اولین اولویت شماست اما تنها اولویت‌تان نیست. مدیریت رابطه به همان اندازه مهم است و در نهایت این دوست و فامیل هستند كه در شرایط سخت به دادتان می‌رسند. این دلیل كافی است، اما دلایل دیگری هم هست كه باید با جمع نزدیكان و عزیزان معاشرت داشته باشید. به دیگران این تعلق خاطر را بدهید كه به آنها توجه می‌كنید و ارزش توجه و در ارتباط بودن را می‌دانید و سعی می‌کنید به آن پایبند باشید. حفظ تعادل سالم ویژگی یک فرد حرفه‌ای و دیدگاه درستی است كه باید آن را یاد بگیریم.

» یاد بگیرید زمان را مدیریت كنید، این تنها راه است

وقتی شخصی برایش سخت است زندگی و كارش را مدیریت كند، در هر دو مشكل پیدا می‌كند، یعنی مدیریت زمانی و مهارت‌های سازماندهی ندارد. اگر یاد بگیریم زمان را به درستی مدیریت كنیم، حتما در ایجاد تعادل بین كار و زندگی شخصی موفق می‌شویم. به این منظور باید برنامه‌ای مناسب را ترتیب بدهید و آن را دنبال كنید. باید تقسیم هوشمندانه ای برای هر فعالیت داشته باشید. مطمئنا كار اولین اولویت را در برنامه دارد.

منظورم این است كه می‌توانید به طور مناسبی از آخر هفته‌ها، تعطیلات و ساعت‌های بیكاری استفاده كنید. با دوست و فامیل معاشرت داشته باشید و برای دیدار دوستان از فرصت استفاده كنید. نگذارید تنبلی حواستان را پرت كند. در صورتی می توانید این كار را انجام دهید كه وقتی سركار هستید تمام توانتان را برای كار بگذارید تا مجبور نشوید آخر هفته‌ها كار را تمام كنید.

» اضطراب را از خود دور كنید، احساس بهتری خواهید داشت

نگذارید اضطراب شما را تحت تاثیر بگذارد. گاهی فرد بحران هایی را تجربه می كند كه دوره ی خاصی دارد. برای مقابله با استرس، فعالیت هایی مثل مدیتیشن و یوگا باید جزء برنامه روزانه تان باشد، كمكتان میكند با مشكلات كنار بیایید و انرژی های منفی را دور نگه دارید. برای صرف وقت با عزیزانتان می‌توانید فعالیت‌هایی را با هم انجام دهید، مثلا با دوستتان به باشگاه بروید، یا با هم ورزش‌های دیگری را انجام دهید. این كار دو خوبی دارد: حتی در روزهای كاری هم با دوستان در ارتباط هستید و ورزشی هم كرده اید. نگذارید اضطراب بر شما غلبه كند و یاد بگیرید در زندگی تعادل ایجاد كنید.

» از زندگی لذت ببرید، زمان هرگز به عقب باز نمی‌گردد

نگذارید تمام زندگیتان به كار اختصاص داده شود. منظورم این نیست كه دیگر كار نكنید اما توجه به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصیخیلی مهم است. اما نباید آنقدر غرق كار بشوید كه نتوانید رابطه هایتان را كنترل كنید. وقتی غرق كارید كه جیبتان پر شود، لذت زندگی را در بیست سالگی از دست می دهید. برای متاهل‌ها هم همینطور است. پس با عزیزانتان وقت صرف كنید، آخرهفته ها جشن بگیرید، خرید بروید، فیلم تماشا كنید!

فراموش نكنید گاه گاهی مرخصی‌های طولانی بروید كه بتوانید بستگان دور و دوستان را ملاقات كنید. از اینكه از كارتان راضی هستید و به معنی واقعی كلمه زندگی می‌كنید لذت ببرید.

» آخرین نکته: توجه به حفظ تعادل بین کار و زندگی شخصی اما نه كم اهمیت‌ترین: در صحنه اینترنت حضور داشته باشید!!

كمترین چیزی كه می توانم بگویم، اینترنت پیشرفت عظیمی برای ماست. پس برای در ارتباط بودن با دوستان مدرسه یا بستگان دور می‌توانید قدرت شبكه های اجتماعی را به كنترل خود در بیاورید. حتی اگر هفته ای یك بار به آن دسترسی دارید، میتوانید تا حد زیادی از زندگی دوستانتان باخبر باشید. یك سلام ساده یا یك پیام خوشحالشان می‌كند و كمك می‌كند با آنها در ارتباط باشید.

برای هدیه دادن و نامه نوشتن از وقت استفاده كنید. همین چیزهای كوچک در مدیریت رابطه به حساب می آیند.

خوب، این هم مواردی كه باید به یاد داشته باشید تا به تعادلی در كار وزندگی شخصی برسید. همیشه یادتان باشد نگه داشتن رابطه خیلی مهم است، وظیفه شناسانه كار كردن هم همینطور. در كارتان یك حرفه‌ای باشید، به سختی كار كنید، اما رابطه هایتان را هم مدیریت كنید، برای یك زندگی شاد و متعادل هردو به یك اندازه مهم هستند. هیچ چیز را از دست ندهید…!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *