پست-ویژه-تصویر

چگونه به یک فروشگاه معتبر تبدیل شویم؟

چگونه به یک فروشگاه معتبر تبدیل شویم؟ اعتبار، برگ برنده کسب و کارها است. این ماجرا برای کسب و کارهایی که جهانی نیستند. و در محدوده یک کشور یا یک شهر فعالیت می‌کنند اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. چون اعتبار آنها یکی از دلیل‌های ذهنی و پنهان مشتریان برای خرید از محصولات یا خدماتشان به شمار می‌رود.

فروشگاهی که اعتبار داشته باشد با اقبال مشتریانش روبه‌رو می‌شود و اگر ناخواسته اشتباهی از او سر بزند. این فرصت را دارد که قانون «زیر سِبیلی رد کردن» شامل حالش شود. اما فروشگاه‌ها و در کل، کسب و کارها چگونه می‌توانند معتبر باشند؟ در این قسمت از مقالات سورنا به سراغ راه‌های ایجاد اعتبار می‌رویم و چند پیشنهاد برای معتبر شدن را پیش پایتان می‌گذاریم. تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

طوری عمل كن كه قاعده اصلی خواست تو، بتواند به‌عنوان یک قانون عمومی، اعتبار داشته باشد.

امانوئل کانت

» چگونه به یک فروشگاه معتبر تبدیل شویم؟ چه راه‌هایی برای ایجاد اعتبار وجود دارند؟

مشکلی که در مورد ایجاد اعتبار وجود دارد، پیچیدگی به دست آوردن و آسانی از دست دادنش است. تنها یک اشتباه کافی است تا مشتریانتان اعتبار چندین ساله شما را زیر سوال ببرند.

گذشته از این، معتبر بودن چیزی نیست که بتوانید آن را با سوال کردن از کسی یا دستور دادن به کارمندانتان به دست بیاورید. شما نمی‌توانید فقط با حرف زدن اعتبار خود را به کسی نشان دهید یا دیگران را مجبور کنید تا شما را باور کرده و معتبر بشمارند. در واقع، به دست آوردن اعتبار، یک ماجرای عمل‌محور است. با این وجود، چند پیشنهاد زیر می‌توانند در طول مسیر ایجاد اعتبار، راهنمای شما باشند:

  1. با دو رویی، خداحافظی کنید

«سایمون سینک» در کتاب «با چرا شروع کنید» می‌گوید: «اعتبار در سطح چیستی به دست می‌آید.» این بدان معنی است که شما زمانی می‌توانید خودتان را یک فرد، مجموعه یا یک شرکت معتبر به حساب بیاورید که حرف‌ها، چراها و کارهایی که انجام می‌دهید در یک راستا قرار داشته باشند.

اجازه بدهید مثالی برایتان بزنیم. تصور کنید فروشگاه شما یک کمپین تبلیغاتی را اجرا می‌کند که در پایان آن برای برخی از مشتری‌ها جایزه‌های نفیسی را در نظر می‌گیرید. اینجا دقیقا همان فازی است که شما باید حرف‌هایتان را به عمل تبدیل کرده و دفتر اعتمادتان پیش مشتری‌ها را قطورتر کنید.

اگر در این بین اشتباهی رخ بدهد یا از زیر بار جایزه دادن، شانه خالی کنید یک شکاف بزرگ میان حرفی که زدید و کاری که انجام دادید به وجود می‌آید. مشتری‌ها هم که شما را زیر ذره‌بین گرفته‌اند پیوسته در حال نمره دادن به اعتبار فروشگاهتان هستند.

در واقع، وقتی پای ساخت اعتبار به میدان کسب و کارها باز می‌شود، هیچ راه ساده‌ای پیدا نمی‌شود. کسب و کار شما هم باید با پای برهنه، مسیر زغال اندود پیش رویش را به تنهایی طی کند.

  1. اعتبار کسب کنید برای تبدیل شدن به یک فروشگاه معتبر

این خیلی خوب است که احساس اعتبار را از درون قلب مشتری فعال کنید اما کافی نیست. همان‌طور که می‌گویند: «یک غذای خوب ابتدا چشم را سیر می‌کند» اعتبار شما هم باید جایی در مقابل چشمان مشتریانتان به صورت دائمی به نمایش درآید. برای انجام این کار، چند راه وجود دارد:

  • ظاهر کارمندانتان را معتبرتر کنید

پوشیدن لباس‌های فرم یکدست و شیک توسط کارمندانتان تاثیر زیادی در معتبر نشان دادن کسب و کارتان دارد. کوچک‌ترین پیامی که این لباس‌ها به مشتری‌ها می‌رسانند، اهمیت شما به برندتان است.

  • آیا از محصولات خودتان استفاده می‌کنید؟

شاید به عنوان مدیر یک فروشگاه نتوانید این موضوع را به مشتریانتان نشان دهید. اما این کار برای فروشندگانتان بسیار راحت است. آنها می‌توانند در میان گپ و گفتی که با کاربران دارند در مورد استفاده شخصی‌شان از محصولات فروشگاه حرف بزنند. این موضوع، نه تنها اعتبار شما را به عنوان فروشگاهی با محصولات خوب، با کیفیت و امتحان شده افزایش می‌دهد بلکه در تجربه مشتری هم تاثیر خوبی باقی می‌گذارد.

چون مشتری احساس می‌کند که به سراغ فروشگاهی با محصولات امتحان شده می‌رود و مجبور نیست در مورد خرید محصولات، ریسک کند. البته در این میان باید مراقب یک نکته باشید. نباید سعی کنید که با دروغ گفتن در مورد کیفیت یک محصول به اعتماد مشتری لطمه بزنید. اگر محصولی کیفیت خوبی ندارد، آن را از فروشگاهتان خارج کنید. اعتبار شما نزد مشتری، بسیار بیشتر از این حرف‌ها ارزش دارد.

  1. مراقب افراد پیرامونتان باشید

در مورد یک مجموعه یا کسب و کار، این افراد پیرامون، شامل مجموعه‌های مکمل یا مدیران و کارمندانی می‌شود که با آنها کار می‌کنید. اگر افراد پیرامونتان معتبر باشند، بر اعتبار شما هم افزوده می‌شود. البته مراقب باشید. چون عکس این موضوع هم صادق است.

یعنی اگر افرادی با اعتبار منفی را در کنار خود نگه دارید، خودبه‌خود اعتبار شما هم پایین کشیده می‌شود. گذشته از این، باید آگاه باشید که در میان گفتگوهایتان خودتان را به چه کسانی وصل می‌کنید یا از چه کسانی ایده و الهام می‌گیرید. چون این موضوع هم می‌تواند به سادگی روی اعتبار خود شما و مجموعه‌ای که تحت مدیریتتان کار می‌کند تاثیر بگذارد. به عنوان مدیر یک فروشگاه نباید تاثیر برندسازی شخصی را دست‌کم بگیرید.

 

» میانبری به سمت معتبر ماندن بزنید

شاید شما صاحب بزرگ‌ترین فروشگاه شهرتان باشید و شاید از بهترین محصولات و خبره‌ترین کارمندان در مجموعه خودتان استفاده کنید. ولی تا زمانی که به شکلی واقعی برای ایجاد اعتبار تلاش نکنید و فاصله میان حرف و عملتان، بسیار زیاد باشد به موفقیتی که مجموعه‌تان لیاقتش را دارد نمی‌رسید.

بنابراین، باید هدفی واقعی برای فروشگاهتان در نظر بگیرید، آن را با صدای بلند به گوش مخاطبانتان برسانید و دقیقا بر اساس آن عمل کنید. این مستقیم‌ترین میانبر به سمت ایجاد اعتبار است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *