پست-ویژه-تصویر

راز چیدمان سوپرمارکت ها در سال ۲۰۲۰

عرضه ی محصولاتتان در فروشگاه های جدید خود به تنهایی چالش بزرگی تلقی می شود. اما به یاد داشته باشید، پیش از عبور از این نقطه، مراحل بعدی آغاز می شود. در درجه ی اول شاید تنها قرار دادن برندتان در میان رقبا مهم به نظر برسد.

با این حال، فقط به این دلیل که راهروی فروشگاهی زیبا به نظر می رسد به این معنا نیست که بهترین مکان برای فروشِ موفقِ محصول شما است. درک چگونگی عملکرد سوپرمارکت ها، یک راه عالی برای ورود محصولات به سبد فروش مشتریان است.

نحوه ی چیدمان یا پلانوگرام

هر زمان که مشتریان به قفسه های مرتب و منظم نگاه می کنند، آنها در واقع به یک پلانوگرام زنده توجه می کنند. پلانوگرام یک بازنمایی بصری از قفسه بندی محصول است که به منظور  افزایش حداکثری گنجایش و فروش استفاده می شود. هر تیم فروش و بازاریابی می تواند. با استفاده از پلانوگرام به جایگذاری محصول (جایگذاری برند/ تبلیغات نا محسوس برند) و بیشترین سود برسد.

استراتژی جایگذاری محصول

سوپرمارکت ها روش خود را در استراتژی قراردادن محصولات در قفسه دارند. همانند شما، آنها میدانند که مشتریان هر چقدر هم مصمم باشند، نمی توانند همیشه به لیست خرید خود وفادار بمانند. این موضوع بالاخص برای محصولات مصرفی مناسب است، زیرا به این معنی است که کالای شما شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد. در زیر برخی از روش های هوشمندانه که در فروشگاه ها جهت افزایش سود صورت میگیرد، آورده شده است:

چیدمان مرتبط یا کراس مرچندایزینگ

کراس مرچندایزینگ عمل قرار دادن محصولات مکمل در کنار یکدیگر، برای افزایش میزان خرید و وسوسه مشتریان است. استراتژی جایگذاری محصول در موفقیت برای فروش بیشتر بسیار حائز اهمیت است، زیرا مشتریان هنگام خرید به این فکر میکنند که چه اقلام دیگری در کنار کالای مصرفیشان می توانند بخرند.

از جمله مثال های معروف می توان به پاستا و سس پاستا، چای و قند، مسواک و خمیردندان اشاره کرد. اگر محصول شما مکمل کالای دیگری در فروشگاه است، ایده ی بسیار خوب آن است که برندسازی مشارکتی یا کوبرندینگ انجام دهید. این موضوع علاوه بر افزایش میزان فروش شما، موجب می شود تا مدیران فروشگاه ها حس توجه شما را درک کرده و اهمیت بیشتری برای محصولات شما قائل شوند.

کالاهایی که در سطح چشم به نمایش گذاشته شوند، بیشتر به فروش می رسند

این جمله به اهمیت جایگذاری کالاها در شلف اشاره می کند. دقیقا به همین دلیل، قفسه ای که در سطح چشم قرار دارد، گرانتر از باقی قفسه ها است، زیرا با ارزشترین قفسه برای برندها است. اما در واقع، جایگذاری در قفسه ها بیشتر از اینها اهمیت دارد. اگر شما نمیتوایند جایگاه اصلی را داشته باشید، یاد بگیرید کدام قسمت فروشگاه، راست، چپ و یا کناره ها برای کالاهای شما مناسب است تا بیشترین منفعت را از جایگذاری و جلوه ی قفسه ها داشته باشید.

بهترین راه حل های ارائه ی محصولات در فروشگاه

حالا که اطلاعات پایه در زمینه ی جایگذاری محصولات سوپرمارکتی را دریافت کردید، در اینجا سه مورد برای بهبود عملکرد فروشگاهی خود آورده شده است.

مذاکره در خصوص جایگذاری قفسه

قطعا، هنگام ورود به یک فروشگاه جدید، مدیر آن بهترین قفسه را به شما اختصاص نمی دهد. برای توضیح دادن در خصوص دلیل شایستگی محصولاتتان برای آن جایگاه خاص آماده باشید. به یاد داشته باش، هیچ کس نقاط قوت محصولات شما را به اندازه ی خودتان نمی داند، و مذاکره با صاحبان سوپرمارکتها موجب برجسته شدن این موارد می شود.

بهترین راه برای پشتیبانی از اظهاراتتان استفاده از اطلاعات است. خرده فروشان دوست دارند بدانند محصولات شما چگونه موجب افزایش حاشیه ی سود آنها می شود. ارائه ی مدارک مناسب به منظور نشان دادن عملکرد بهتر از رقیب برند شما نه تنها شانس ورود شما به فروشگاه را امکان پذیر می کند بلکه موجب گرفتن قفسه ی مد نظر شما می شود. هر گونه اطلاعاتی در زمینه ی مالی، ظاهری و تبلیغات در فروشگاه ها و در میان خریداران مسیری طولانی برای کمک به محصول شما خواهد بود.

طرز رفتار با هزینه های اجاره ی شلف

بسیار محتمل است که شما با هزینه های اجاره ی شلف رو به رو خواهید شد، خرده فروشان نیز به دلیل هزینه های پیش رویشان از تولید کنندگان برای قرار دادن محصولات در قفسه تضمین می خواهند.

در حالی که هزینه های اجاره ی شلف برای بسیاری از برندهای در حال رشد یک مانع بزرگ است، تامین کنندگان با یک  داده ی خوب می توانند راه خود را برای حضور در شلف فروشگاهی باز کنند. در اینجا سه روش به این منظور یادداشت شده است:

 

  1. نقش اصلی لجستیک و زنجیره ی تامین را بدانید

درک چگونگی چیدمان محصول در سوپرمارکتها حائز اهمیت است و شما میتوانید هزینه ی اجاره ی شلف را در فاکتور زنجیره ی تامین لحاظ کنید. و هر چقدر شما هزینه های مرتبط با انبارکردن کالا را کاهش دهید، احتمال اینکه به راحتی قفسه دریافت کنید افزایش می یابد و هزینه ی تمام شده برایتان کاهش می یابد.

  1. از طریق فروش و مارکتینگ رشد یابید

خرده فروشان نیاز دارند بدانند محصول شما به فروش می رسد تا کالای شما را در قفسه هایشان قرار دهند. و این موضوع با مستندسازی عملکردتان و یک برنامه ی موفق اتفاق می افتد.

  1. تقاضای برند خود را ثابت کنید

چه عاملی موجب تمایز شما می شود؟ شرکت شما چه پیشنهاداتی به خرده فروشان دارد که دیگر رقبا نمی توانند؟

و در آخر اینکه برای حضور پر رنگ تر در بازار و درک بهره مندی و عایدی سوپرمارکتها از برند شما بهتر است به تحلیل استراتژی رقبا، عکس العمل مشتریان، و روانشناسی فروش بپردازید. امیدواریم مطالعه ی این مقاله در این راه به شما کمک کرده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 16 =