پست-ویژه-تصویر

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ یکی از خصوصیات زندگی این است که دائما در حال تغییر است. شما ممکن است احساس سرگردانی کنید، یا بخواهید اولویت های خود را در زندگی پیدا کنید. و در نهایت تصمیم بگیرید برای زندگیتان برنامه ریزی کنید. زیبایی یک برنامه ریزی برای زندگیتان این است که، می تواند به تغییر و رشد شما کمک کرده و نیز زندگیتان را ساختارمند کند.

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ به اولویت بندی خود پایبند باشید.

 1. به نقشی که در لحظه بازی می کنید، توجه کنید.

 2. ما هر روز نقش های مختلفی بازی می کنیم، و یا از طریق اعمال خود برچسب های مختلفی به خود می زنیم. این نقش ها می تواند مواردی مانند “دختر”، “نقاش”، “دانشجو”، “عاشق پنیر” و غیره را در بر بگیرد. به نظر شما ثابت ترین نقش ها کدام هستند؟
 • نمونه هایی از نقش های دیگر شامل (اما مطمئنا محدود نمی شوند) : سرآشپز، عاشق سگ، برادر، عکاس، رئیس، مربی، مسافر، نوه، متفکر و غیره
 1. به نقش هایی که می خواهید در آینده بازی کنید فکر کنید.

 2. برخی و یا شاید بسیاری از نقش های شما در زمان حال، همان نقش های شما در آینده خواهند بود، مانند “مادر” یا “نقاش” بودن. اما، آیا این نقش ها، اسامی هستند که دوست دارید شخصی در آخر عمر برای توصیف شما استفاده کند. به هر یک از نقش هایی که در حال حاضر بازی می کنید و تاثیر منفی بر زندگیتان دارد و یا موجب افزایش استرس روزانه ی شما می شود، فکر کنید؛ شاید اینها نقش هایی هستند که دوست دارید در آینده از لیست خود حذف کنید.
 • برای کمک به تهیه لیست خود، ابتدا به کارهایی که علاقه مند به انجام آنها هستید، فکر کنید. آیا میخواهید به کشور دیگری سفر کنید، زیرا هرگز از کشور خود خارج نشده اید؟ در این صورت، “مسافر” را به لیست آینده ی خود اضافه کنید.
 1. دلایلی را که نقشی را پذیرفته اید، یا می خواهید در آینده بازی کنید را در نظر بگیرید.

 2. برای ایجاد یک برنامه ی زندگی، باید تصمیم بگیرید اولویت شما در این لحظه از زندگی چیست. برای این منظور، نقش هایی را که میخواهید ادامه دهید، یا آنهایی را که می خواهید در آینده به زندگی خود بیفزایید، در نظر بگیرید. دلیل اینکه میخواهید این نقش خاص را بازی کنید، چیست؟ شاید شما از “پدر” برای اهداف آینده خود نوشته باشید زیرا می خواهید فرزندی با همسر خود داشته باشید و یک زندگی شگفت انگیز به آنها بدهید.
 • یک روش مفید برای فهم دلایل خواسته های خودتان این است مراسم تشییع جنازه ی خود را تصور کنید (درحالی که این کار عجیب به نظر می رسد ولی واقعا به شما کمک می کند!) چه کسانی حضور دارند؟ آنچه می خواهید مردم در مورد شما بگویند یا شما را به آن عنوان یاد کنند چیست؟ شاید مهمترین چیزهایی که می خواهید کسی به یاد شما بگوید این باشد که شما یک مادر شگفت انگیز بودید و یا شما از طریق سازمانی داوطلبانه جان هزاران حیوان را نجات دادید.
 1. اولویت های خود را یادداشت کنید.

 2. زمانی که واقعا دلیل اصلی کارهایی را که می خواهید در زندگی انجام دهید، یافتید؛ لیستی از آنها تهیه کنید. تهیه لیست به شما کمک می کند تا منظم باشید.
 • به عنوان مثال، لیست شما ممکن است شامل :

نقش “خواهر” باشد، زیرا من همیشه می خواهم برای حمایت از برادرم آنجا باشم.

یا

میخواهم “نویسنده” شوم تا بتوانم داستان پدربزرگ و مادربزرگم را بنویسم.

 1. به نیازهای جسمی، عاطفی و مالی خود فکر کنید.

 2. شما برای آن شخصی که میخواهید باشید، به چه چیزهایی نیاز دارید؟ اگر یکی از نقش هایی که می خواهید بازی کنید “کوهنورد اورست” است، نیاز های جسمی شما ممکن است شامل تناسب اندام داشتن و خوب غذا خوردن باشد. اگر یکی از نقش های شما “دوست” باشد، ممکن است نیازهای عاطفی شما با احاطه کردن خود با افراد دوست داشتنی برآورده شود. اگر یک از اهداف مالی شما “بنیانگذار شغل” بودن است، خود را در برابر ایده های کسب و کار به چالش بکشید و برنامه ی تجاریتان را شروع کنید.

چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ اهداف خود خلق کنید.

 1. اهدافی را که می خواهید در طول زندگی به دست آورید در نظر بگیرید.

 2. از نقش ها، اولویت ها و نیاز های خود استفاده کنید تا به شما در تحکیم مواردی که می خواهید برسید کمک کند. این لیست را به عنوان “لیست آرزوها” – کارهایی که قبل مرگ می خواهید انجام دهید در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید، اینها اهدافی هستند که شما واقعا می خواهید به آنها برسید، نه اهدافی که دیگران می خواهند. اگر برای محدود کردن ایده های خود به کمک بیشتری نیاز دارید، اهداف خود را در دسته بندی قرار دهید. برخی از عناوین شامل :
 • شغل/حرفه؛ اجتماع (خانواده و دوستان)؛ امور مالی؛ سلامتی؛ مسافرت رفتن؛ دانش و معنویت است.
 • مثال اهداف: یک معمار مشهور شوید. ازدواج کنید و دو فرزند داشته باشید؛ به اندازه ی کافی پول بدست بیاورید؛ حفظ وزن ایده آل؛ گردشگری در تمام قاره ها؛ کارشناسی ارشد در رشته ی معماری.
 1. برای دستیابی به هر هدف، تاریخ های مشخصی را در نظر بگیرید.

 2. هنگامی که اهدافی در زندگی دارید، مانند گرفتن مدارک خود، پس از مشخص کردن هدف، تاریخ مشخص برای رسیدن به آنها را یادداشت کنید. در اینجا چند هدف تعریف شده وجود دارد که کمتر از اهداف مندرج در مرحله ی قبل مبهم هستند.
 • از دست دادن 5 کیلوگرم تا مهر ماه 1399
 • پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی ارشدِ رشته ی معماری دانشگاه تهران در دی ماه 1400
 1. چگونگی انجام و راه رسیدن به اهداف خود را مشخص کن.
 2. این بدان معنی است که در حال حاضر کجا هستید؛ از جایی که در این لحظه هستید چه کارهایی را باید انجام دهید تا به هدف خود برسید.
 • در مورد افراد و منابع بالقوه ای که می توانید برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنید فکر کنید. اگر کسی را می شناسید که در صنعت مورد نظر شما کار میکند و به آن دسترسی دارید، کمک بگیرید.

نوشتن برنامه خود در اینکه چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟

 1. مراحلی که باید برای رسیدن به هر یک از اهداف خود انجام دهید، یادداشت کنید.

 2. شما می توانید این کار را در هر فرمی که دوست دارید انجام دهید( کاغذ، به صورت یک سند ورد و یا غیره)؛ اهداف را به ترتیب زمانی بنویسید.
 • الان زمان خوبی است برای بررسی جزئیات هر مرحله. مثلا اگر یکی از اهداف شما صرفا خوشبختی است، جزئیات مربوط به آنچه شما را در طول مسیر خوشحال تر می کند بنویسید.

 1. برنامه ی زندگی خود را مرور کنید.

 2. یکی از واقعیت های زندگی این است که همیشه تغییر می کند و ما نیز همین طور. اهداف و اولویت هایی که در 15 سالگی داشته اید، احتمالا با اهدافی که در 25 یا 45 سالگی خواهید داشت یک شکل نیست. مهم این است که هر چند وقت یکبار برنامه زندگی خود را مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که، از طرحی پیروی می کنید که واقعا زندگی شاد و رضایت بخشی به شما هدیه می دهد.
 • چگونه برنامه ریزی کنیم تا موفق شویم؟ زمانی که برنامه ی زندگی خود را مرور می کنید، موفقیت هایی را که تاکنون به دست آورده اید را نیز ارزیابی کنید.
 1. برنامه ی زندگی خود را تنظیم کنید.

 2. وقتی فهمیدید که اهداف و اولویت های شما تغییر کرده اند، وقت آن است حداقل بخشی از برنامه ی خود را بازنویسی کنید. در نظر بگیرید چه چیزی متفاوت شده است، اکنون چه چیزی برای شما مهم تر شده است و چگونه به این هدف جدید خواهید رسید. برنامه ی زندگی خود را به همان اندازه که لازم باشد بازنویسی کنید.
 • خود را به تعداد مشخصی از اهداف محدود نکنید. زندگی در جریان است. اهداف جدید را اضافه کنید تا اولویت هایتان تغییر کند و کم کم مواردی که مهم نیستند از بین می روند.
 • عدم موفقیت در برخی از نقاط برنامه اجتناب ناپذیر است. گزینه ها و اقدامات را در هنگام بروز مسائل در نظر بگیرید. چگونگی برخورد با مشکلات، رسیدن یا نرسیدن شما را به اهداف مشخص می کند.

نکته نهایی:

هنگامی که در حال بررسی مجدد اولویت های خود در زندگی هستید:

 • با تعریف رویای خود یا اهداف بزرگ زندگی خود شروع کنید، سپس آگاهانه تجربه ی خود را در زندگی تغییر دهید تا متناسب با آن باشد.
 • میزان رضایت خود را در قسمت های مختلف زندگی ارزیابی کنید و زندگی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.
 • به احساسات خود توجه کنید تا آنچه به شما حس لذت و معنای زندگی می دهد، بیابید.
 • مسئولیت تصمیم گیری و اقدامات خود را بپذیرید.

اخذ نمایندگی فروشگاه سورنا

سوپرمارکت آنلاین

سوپرمارکت آنلاین سورنا

فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *