پست-ویژه-تصویر

ایجاد محیط مورد انتظار مشتری در فروشگاه

ایجاد محیط مورد انتظار مشتری در فروشگاه مساله فروش و بازاریابی در تمام کسب‌وکارهای که به صورت خرده فروشی و به طور مستقیم با مشتری سر و کار دارند، همیشه دغدغه بوده است. اگر کمی دقیق‌تر بخواهیم پیش برویم قرار است در رابطه با فروش در محیط یک فروشگاه نکاتی را بررسی کنیم.

از موارد اولیه در این بحث می‌توان به محیط فروشگاه و کارمندان آن اشاره کرد. چرا که این عوامل در اولین ارتباط حسی مشتری با فروشگاه شما نقش اساسی دارند. پس با شناخت نکاتی که بتوان این نقاط را قوت بخشید قطعا در راه فروش محصولات و ارتباط با مشتری بهتر عمل خواهیم کرد. در ادامه با سورنا همراه باشید تا به جزییات و عوامل بیشتری بپردازیم.

مردم در محیطی که در آن احساس خوبی دارند پول خرج می‌کنند.

والت دیزنی

» تاثیرگذاری مثبت بر مشتری = فروش بیشتر

به وضوح روشن است که امروزه رقابت ببین خرده فروشی‌ها شدت یافته است و اگر با دقت و رعایت نکاتی که برای مشتریان مهم است به سمت کسب رضایت آنها حرکت نکنید به زودی با مشکل فروش و ادامه حیات کسب‌وکارتان روبه رو خواهید شد. درک مصرف‌کنندگان و اجرای مواردی که برای آنها مهم است می‌توان شما را در این راه یاری کند. در ادامه به تاثیر حواس پنجگانه (دیداری – شنیداری – بویایی – لامسه – چشایی) در این زمینه پرداخته‌ایم.

» بینایی

باید توجه داشته باشید که محیط فروشگاه شما از لحاظ رنگ، روشنایی، اندازه و ساختار فضا مهم است و به صورت مستقیم بر حواس دیداری مشتری تاثیر می‌گذارد. وجود نورپردازی مناسب به مشتریان کمک می‌کند تا حس دیداری را با حس لامسه ترکیب کنند تا در درک شکل اشیاء و محصول انتخابی راحت‌تر باشند.

عوامل مهم در این رابطه:

 1. چیدمان و طراحی داخلی
 2. نور فروشگاه
 3. رنگ‌های خنثی
 4. تناسب و هماهنگی رنگ‌ها
 5. داشن فضای برچسب محصول
 6. ویترین
 7. ظاهر مناسب پرسنل
 8. تابلوهای راهنما درون فروشگاه
 9. نحوه رفتار فروشنده

» لامسه

حس لامسه را بیشتر در هنگام خرید یک لباس تجربه کرده‌اید. اما مشابه همین مورد برای بیشتر کالاهای خرده‌فروشان نیز ممکن است در نظر گرفته شود. امکان در دسترس بودن کالای برای لمس و خرید توسط خود مشتری از مواردی هست که در تجربه مشتری تاثیرگذار خواهد بود. البته بد نیست اشاره کنیم که اخیر مشتریان با موضوع «آلودگی لمسی» کمتر تحت تاثیر این حس قرار می گیرند.

عوامل مهم در این رابطه:

 1. طراحی زیبا نمای بیرونی
 2. قرارگیری در محل مناسب
 3. راحتی برداشت محصول
 4. دمای مناسب
 5. چینش صحیح محصولات
 6. دکور، امکان ارزیابی راحت‌تر
 7. تابلوهای راهنما
 8. پاکیزگی و تمیزی محصولات
 9. پاکیزگی و تمیزی فروشگاه

» چشایی

در رابطه با حس چشایی ابتدا باید اشاره کرد که پژوهش‌ها نشان داده است ادراکات طعم در انسان به هیچ طریقی دقیق و دائمی نیست و به‌طور گسترده‌ای از عوامل زمینه‌ای تأثیرپذیر است. اما اگر در کسب‌وکار شما امکان ارایه تست برخی از مواد خوراکی فراهم است این می‌تواند در تعامل و خرید مشتریان تاثیر‌گذار باشید.

عوامل مهم در این رابطه:

 1. تست محصولات نوشیدنی
 2. تست محصولات غذایی
 3. تست تنقلات

» بویایی

اگر یک بوی مطبوع را در محیط کسب‌وکار خود فراهم کنید بر روی تجربه مشتری تاثیر‌گذار خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید صرفا بر طبق سلیقه شخصی خود تصمیم نگیرید. نکته مهم در این زمینه این است که بوهایی ناشناخته و تجربه‌نشده برای مردم، تأثیر بیشتری بر رفتارشان در مقایسه با عطرهای آشنا و تجربه‌شده دارد.

عوامل مهم در این رابطه:

 • بوی مطبوع محصولات
 • بوی مطبوع فروشگاه
 • بوی مطبوع پرسنل
 • رایحه درون فروشگاهی
 • رایحه محصولات فروشگاهی
 • رایحه پرسنل فروشگاهی

» شنوایی:

لحن گفتگوی شما از نظر هیجانی یا با آرامش، آرام یا بلند، آهسته یا تند… همگی در میل مشتری ‏به خرید از فروشگاه شما تاثیر خواهد گذاشت. یک مورد اساسی دیگر از لحاظ شنوایی، ‏موسیقی است. به گوش رسیدن یک نوای مناسب برای مشتریان در خرید آنها تاثیر گذار است. در همین زمینه اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که امروزه برندینگ شنیداری در حال افزایش است.

عوامل مهم در این زمینه:

 1. توضیحات فروشنده
 2. موسیقی
 3. بیان فروشنده
 4. سروصدای فروشگاه
 5. گفتار فروشنده فروشگاهی
 6. شلوغی یا سکوت فروشگاهی

 

نظر شما در مورد ایجاد محیط مورد انتظار مشتری در فروشگاه چیست؟

باید توجه داشته باشید که با توجه به نوع فروشگاه و مشتریان خود نسبت به پیاده سازی بهترین حالت برای مواردی که اشاره کردیم اقدام کنید. جالب است بدانید اغلب موارد اشاره شده در پروسه تبدیل شدن به یکی از فروشگاه‌های سراسری سورنا به صورت برنامه‌ریزی شده و با توجه به نوع کسب و کارهای خرده فروشی پیاده سازی خواهد شد.

برای مثال سورنا در بحث لامسه و بینایی استانداردهای خاصی را برای نمای بیرونی فروشگاه و همچنین چیدمان داخلی فروشگاه در نظر گرفته است. در این رابطه می‌توانید به Free Instagram Flat Logo Icon - Available in SVG, PNG, EPS, AI & Icon fonts اینستاگرام سورنا  مراجعه کنید.

نظر شما در مورد عوامل دیگری که در خرید به عنوان یک مشتری و در فروش به عنوان یک فروشنده تاثیر‌گذار خواهد بود، چیست؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *