پست-ویژه-تصویر

خلاقیت در سوپر مارکت

اگر به فکر راه اندازی سوپر مارکت هستید یا می‌ خواهید کسب و کار خود را در این زمینه توسعه دهید، بدون شک می‌دانید که داشتن خلاقیت در سوپرمارکت و ایده‌ های نوآورانه می‌ تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی مشتریان بگذارد و آن‌ ها را تحت تاثیر قرار دهد.

ارائه راه حل‌ های خلاقانه کار آسانی نیست! چرا که به دلیل وسعت این حوزه بسیاری از ایده‌ها اجرا شده و نو به نظر نمی‌رسند! با این حال، فناوری و خلاقیت فرصت‌ های جدیدی را برای شما ایجاد خواهد کرد تا از رقبایتان پیشی بگیرید.

در ادامه با ما همراه شوید تا برخی از ترفندهای مبتکرانه مدیریت و خلاقیت در سوپرمارکت و همچنین لیست اجناس پرفروش سوپرمارکت را به شما بیاموزیم.

 

ترفند خلاقیت در سوپرمارکت

 • انواع مختلف سبدهای خرید و چرخ‌ های دستی

آیا تا به حال به شکل و اندازه سبدهای خرید توجه کرده اید؟ دقت داشته باشید که اگر سبدهای خرید با سایز نامتناسب در فروشگاه شما وجود داشته باشند، سبب ناراحتی مشتریان خواهند شد.

در میان وسایل سوپرمارکت و سایزهای مختلف چرخ دستی، از چرخ دستی‌های بزرگ غافل نشوید! چرا که فضای باقی مانده در سبد این احساس را به مشتری القا خواهد کرد که حتما هنوز جای وسیله‌ ای برای خرید درون سبد خالی است!

 

 • درگیر کردن حواس گوناگون مشتریان در هنگام خرید

برای افزایش حجم خرید، به کار گرفتن احساسات مشتریان در حین خرید، در غالب یک استراتژی ضروری به نظر می‌رسد.

 • حس بینایی در هنگام خرید

تبلیغات بصری با استفاده از محتواهای گرافیکی، مانند تصاویر و تابلوهای جذاب و متحرک، پوستر محصولات، برچسب قیمت، لوگو فروشگاه و … می‌ تواند حس بینایی مشتری را درگیر کند.

 

روانشناسی رنگ ها در این مسیر راهنمای شما خواهند بود. به عنوان مثال در فروشگاه مواد غذایی، رنگ های قرمز و زرد و به همین ترتیب در فروشگاه وسایل الکترونیکی رنگ‌ های آبی و سفید جذاب به نظر می‌ رسند.

 • حس چشایی در هنگام خرید

قرار دادن تِستِر در برخی از قسمت‌ ها نه تنها می‌ تواند سبب کسب اعتماد مشتری شود، بلکه احساس خوبی را به مشتری القا خواهد کرد تا بتواند با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهد.

 • حس شنوایی در هنگام خرید

خرید کردن برای برخی از افراد جذاب نیست و کمی خسته کننده به نظر می‌رسد! بنابراین القا کردن حس خوب در فروشگاه می‌تواند این فرایند را جذاب‌تر کند. تاثیر درگیر کردن حس شنوایی با پلی کردن یک قطعه موسیقی در فروشگاه می‌تواند شما را شگفت زده کند!

 • قرارگیری محصولات در جاهای مشخص

هیچ کس نمی خواهد هنگام خرید و تهیه اجناس سوپرمارکت سردرگمی را تجربه کند. برعکس، انتظار می رود که محصولات همیشه سرجای خود باشند و در کنار محصولات مرتبط قرار گرفته و به راحتی در دسترس باشند. برای انجام این کار بررسی های مداوم و پرسیدن نظر مشتریان می‌تواند به شما کمک کند.

 • در نظر گرفتن روانشناسی قیمت

قیمت یکی از عوامل قابل توجه در خرده فروشی و سوپر مارکت‌ هاست. دقت داشته باشید که مشتری همواره به دنبال آن است تا بیشترین مزایا را با مناسب‌ ترین قیمت به دست آورد. بنابراین توصیه می‌شود که به نظریه روانشناسی قیمت توجه کنید.

مثلا تفاوت قیمت محصولی به ارزش 99000 تومان با محصولی دیگر به ارزش 100000 تومان ناچیز است اما همین مورد می‌تواند ذهن مشتریان را تحت تاثیر قرار دهد!

 • بهره گیری از تاریخ های خاص

تعطیلات و رویدادهای خاص، مانند روز مادر، عید نوروز و … بهترین فرصت برای شما است تا سود مورد نظر خود را به دست آورید. دادن انگیزه به افراد برای حضور، باعث شلوغ شدن سوپرمارکت شما خواهد شد. علاوه بر این، رفتن به سوپرمارکت و فروشگاه برای برخی از افراد که به خرید علاقمند هستند، می‌تواند یک سرگرمی تلقی شود.

بنابراین، لازم است تا خود را از دیگر رقبایتان در این تاریخ‌ های خاص متمایز کنید. برای این منظور می‌توانید تخفیف مناسبتی برای مشتریان خود در نظر بگیرید یا به قید قرعه به آن‌ ها در این ایام جایزه دهید.

جالب است بدانید که حتی برخی از فروشگاه‌ها به اندازه طول فاکتور خرید برای مشتریان تخفیف در نظر می‌ گیرند.
مثلا یک متر خرید کن و 300 هزار تومان تخفیف بگیر!!!

وقتی یک تبلیغ مشتری را به مغازه شما هدایت می‌کند،‌ فروشنده باید باقی مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد. که برای اطلاعات بیشتر مقاله تفاوت بازاریابی و فروش را مطالعه کنید.

 • استفاده از قفسه‌ بندی جذاب و مناسب

برای افزایش فروش سوپرمارکت بسیار مهم است که زمان زیادی را صرف برنامه‌ریزی چیدمان قفسه‌های مغازه یا فروشگاه خود کنید؛ چراکه اگر این کار به درستی انجام شود، مشتریان هنگام خرید کالا‌های مورد نیاز خود، چند کالای اضافی را هم خریداری خواهند کرد.

علاوه بر این اگر فروشگاه دارای قفسه‌بندی جذاب و مناسبی باشد، مشتریان بعد از ورود، راحت‌تر می‌توانند محصولات مورد نظر خود را پیدا کرده و آن‌ها را خریداری کنند. در این زمینه ما چند روش را برای چیدمان قفسه‌های سوپرمارکت به شما معرفی می‌کنیم.

از جمله اینکه؛ سعی کنید کالا‌های پرمصرف را در انتهای فروشگاه قرار دهید، کالا‌هایی را که حاشیه سود بالاتری دارند در مسیر انتهایی فروشگاه بچینید، در قسمت جلویی فروشگاه محصولات فصلی را بگذارید.

اقلام کم مصرف و حاشیه‌ای را در کنار صندوق قرار دهید و قسمت‌های مشخصی را در فروشگاه برای قرار دادن محصولات و کالا‌های عمومی در نظر بگیرید، از آنجاکه بیشتر مشتریان پس از ورود به فروشگاه به سمت راست ‌می‌روند، بهتر است از کالا‌های جذاب‌تر در این مسیر استفاده کنید.

 • قیمت‌ گذاری محصولات خود را از نو شروع کنید

شاید بتوان گفت یکی از راه‌ های افزایش فروش سوپرمارکت این است که حتماً استراتژی مناسبی را برای قیمت‌گذاری محصولات مغازه یا فروشگاه خود در نظر بگیرید. آن چیزی که میزان جذب مشتریان را بیشتر می‌کند، رقابتی بودن قیمت محصولات در بلند مدت است.

بنابراین استفاده درست و صحیح از استراتژی قیمت‌گذاری می‌تواند باعث شود تا سوپر مارکت شما به میزان قابل توجهی با افزایش فروش روبه‌رو شود. نکته اصلی در بحث قیمت‌گذاری این است که مشتری حاضر باشد، برای خرید محصولات مختلف، قیمتی را که بر روی آن گذاشته شده، پرداخت کند.

علاوه بر این یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارها برای جذب مشتریان ثابت ارائه دادن محصولات با تخفیفات زیاد در بستر مناسبی مثل وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی است.

 • اطلاع‌ رسانی در شبکه‌ های اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های کاربردی و تأثیرگذار در افزایش فروش سوپرمارکت این است که بتوانید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر واتساپ، تلگرام، اینستا و … محصولات مغازه و فروشگاه خود را به مشتریان هدف معرفی کنید و از این پتانسیل مثبت برای جذب مشتری بیشتر و در نتیجه فروش بالاتر استفاده نمایید.

مثلاً شما می‌توانید هنگامی که شروع به اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی می‌کنید، برنامه‌ای را هم برای معرفی تخفیفات در نظر بگیرید. در این زمینه یکی از تاکتیک‌های جالب برای جابه‌جایی میزان فروش، بزرگ جلوه دادن محصولاتتان به مشتریان در هنگام اطلاع‌رسانی است.

خلاقیت در تبلیغات سوپرمارکت

 • به کار بردن تبلیغات و تخفیفات برای جلب مشتری

خلاقیت در تبلیغات سوپرمارکت می‌تواند باعث شود مصرف‌کننده برای خرید محصولات مورد نیاز خود وارد مغازه یا فروشگاه شود و برای این کار لازم است شما به عنوان فروشنده طوری مشتری را متقاعد کنید که حاضر شود از فروشگاهتان خرید کند.

معمولاً فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در سطح شهر برای اینکه محصولات خاص خود را به مشتریان معرفی کنند، دست به تبلیغات هفتگی و مداوم در روزنامه‌های مختلف می‌زنند. اگر شما توان تبلیغات در نشریه‌های محلی را ندارید، بهتر است از تبلیغ فروشگاه خود با همکاری فروشگاه‌ها یا مغازه‌های غیررقیب مثلاً خرازی‌ها استفاده نمایید.

برای این کار تراکت‌های تبلیغاتی تهیه کرده به آن‌ها بدهید تا به مشتریان خود بدهند. همچنین می‌توانید در حوالی سوپرمارکت خود، مناطق پرتردد را مشخص کنید و توزیع تراکت‌های تبلیغاتی خود را در آن مکان‌ها انجام دهید.

در تبلیغات خود سعی کنید از جملاتی استفاده کنید که مشتریان را مشتاق به حضور در سوپرمارکت کند. برای جذابیت بیشتر سوپرمارکت خود می‌توانید از تخفیفات برای کالا‌های خاص استفاده نمایید. مثلاً برای یک مدت محدود برخی از اقلام فروشگاهتان را با قیمت‌های مناسب‌تر ارائه دهید تا مشتریان بیشتری به خرید تشویق شوند.

لیست خوراکی های سوپرمارکت

 • استفاده از دستگاه بارکد خوان یا اسکن بارکد

اگر به دنبال راه‌ های افزایش فروش سوپرمارکت هستید، حتماً برای فروشگاه یا مغازه خود یک یا چند بارکد خوان تهیه کنید. استفاده از بارکدخوان باعث می‌شود تا هنگام تحویل کالا‌ها به مشتریان، این عملیات با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.

البته این تجهیزات مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه احتمال خطای انسانی را از بین می‌برند، به دلیل امکان ردیابی دقیق بارکد‌ها کنترل موجودی کالا و اقلام بهتر و راحت‌تر انجام می‌شود، بارکد‌ها از لحاظ طراحی و چاپ ارزان هستند، ابعاد مختلفی به صورت اقتصادی، غیراقتصادی و خاص دارند، متنوع هستند و اطلاعات را بهتر ارائه می‌دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *