پست-ویژه-تصویر

تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای راه اندازی سوپرمارکت و هایپر مارکت

به عنوان مالک فروشگاه با خرید تجهیزات با کیفیت سوپر مارکت و هایپر مارکت این امکان را برای خود فراهم میکنید که تا  چندین سال بدون نیاز به هزینه های نگهداری و تامین قطعات از خرید تجهیزات سوپرمارکت خود بهره برداری کنید. که توجه به این مهم در دراز مدت از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است.

امکانات مورد نیاز برای راه اندازی سوپرمارکت و هایپر مارکت

 

تجهیزات سوپرمارکت و تجهیزات هایپرمارکت

در این مقاله قصد داریم، تجهیزات مورد نیاز فروشگاهی هایپرمارکت یا سوپرمارکت را برای شما شرح دهیم.

یخچال فروشگاهی 

برای راه اندازی سوپرمارکت یا راه اندازی هایپر مارکت به چند نوع یخچال فروشگاهی نیاز داریم که البته کاملا به اندازه و ابعاد فروشگاه شما بستگی دارد. پرکاربرد ترین یخچال های مورد استفاده در سوپرمارکت و هایپر مارکت، یخچال‌های ایستاده است، این یخچال ها با قابلیت اشغال فضای کم، سطح چیدمان بسیار بالا را در اختیار  فروشگاه قرار میدهد و این مزیتی است که در فروشگاه های کوچک و بزرگ برای استفاده بهینه از فضای تجاری مورد استفاده قرار میگیرد.

این یخچال عموما برای چیدمان محصولاتی مانند انواع نوشیدنی‌ها، محصولات لبنی مورد استفاده قرار میگیرد، ولی در سوپرپروتئینی ها و قصابی ها برای گوشت های بسته بندی شده و از قبل توزین شده نیز مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین با تغییر دما برای فروش میوه و سبزیجات نیز مورد استفاده قرار میگیرد. و برخی از محصولات که نیاز به دمای خنکی دارند.

 یکی دیگر از یخچال‌های مورد نیاز برای هایپرمارکت یا سوپرمارکت یخچال‌های خوابیده دردار یا پرده هوا است. این نوع یخچال‌ها نیز در ظاهر مشابه، میتواند فریزر خوابیده دردار یا پرده هوا باشد که در هایپر مارکت ها استفاده از آن ها بسیار متداول است.

دلیل استفاده از این نوع فریزرها و یخچال ها وجود یک سطح یکپارچه برای برای چیدمان محصولات است، اما برای فضاهای کوچک معمولا این یخچال پیشنهاد نمی شود چرا که در متراژ بسیار زیاد سطح نمایش کمی را عرضه میکند. و این عملا به صرفه از لحاظ مترمربع بر سطح فروش نیست. در نمونه یخچالی آن ها برای نگهداری انواع محصولات بالای صفر درجه و پروتئین و گوشت تازه استفاده میشود.

اما پرکاربردترین آن ها فریزر های خوابیده روباز و پرده هواست که در هایپرمارکت ها به صورت خاص در آن ها از غذاهای آماده طبخ و پک شده شامل انواع برگرهای آماده و سبزیجات آماده و محصولات بسته بندی شده زیر صفر درجه استفاده میشود.

بسته به فضا و استراتژی در حوزه بهره برداری و ضریب متفاوت در محصولات تازه و منجمد شما، ترکیب این محصولات در فروشگاه نصب خواهد شد.

 

یخچال ویترینی شیشه خم و یخچال شیشه تخت، یخچال پرده هوا و … نمونه هایی از این دسته یخچال هاست که هر فروشگاهی بسته به نیاز خود، آن ها را انتخاب می کند. که برای سرو و سلف سرویس مورد استفاده قرار میگیرد. بدین صورت است که معمولا در این یخچال ها اپراتور پشت یخچال قرار میگیرد و مشتری روبروی یخچال قرار میگیرد. و محصولاتی که در یک یا دو طبقه به نمایش گذاشته شده است توسط مشتری انتخاب و توسط اپراتور توزین و بسته بندی شده و به مشتری تحویل داده میشود.این یخچال ها معمولا برای محصولاتی استفاده میشوند که مشتری دلیلی برای دست زدن به محصول یا تماس مستقیم با محصول نباید داشته باشد.

به صورت متعارف ازین یخچال ها در بخش های سوسیس و کالباس، زیتون و تره بار، پنیر، گوشت و مرغ و پروتئین مورد استفاده قرار میگیرد.

نمونه گرم این یخچال ها که کانترهای گرم سلف سرویس میشوند، با طراحی مشابه قابلیت فروش غذاهای گرم را در هایپر مارکت ها و سوپر مارکت ها دارند که امروزه بسیار بزرگی در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است.

برای صاحب و تجهیز کننده فروشگاه این موضوع مهم است که چرخه سرد سرما در نگهداری محصول در فروشگاه به صورت کامل رعایت شود و این مقوله فقط با کیفیت تبرید یخچال ها و فریزر ها و سرمای منظم حتی در هنگام دیفراست قابل انجام است.

امکانات مورد نیاز برای راه اندازی سوپرمارکت و هایپر مارکت

بزرگترین آسیبی که در حوزه سلامت مشتری و مصرف کننده حائز اهمیت است مخصوصا در فریزرهای فروشگاهی، چرخه دیفراست محصول است بدین صورت که اگر در طول روز به طور متعارف فریزر دچار دیفراست شود سه بار کلیه محصولات آن فریزر  از حالت انجماد به حالت نیمه منجمد و مجددا به حالت منجمد اتفاق بیفتد، به همین دلیل است که کیفیت فریزر در کشورهای پیشرفته برای بخش سلامت آن کشورها بسیار حائز اهمیت است و بصورت بسیار سختگیرانه کنترل می شود. بنابراین در خرید فریزر فروشگاهی نباید کیفیت را فدای قیمت کرد.

 

انواع یخچال فروشگاهی

  • یخچال ایستاده
  • یخچال ویترینی شیشه خم
  • یخچال ویترینی شیشه تخت
  • فریزر ایستاده
  • فریزر خوابیده
  • فریزر بستنی
  • یخچال موتور سرخود
  • فریزر موتور سرخود

 

 

قفسه فروشگاهی

بعد از انتخاب مناسب یخچال برای فروشگاه‌ خود، باید سراغ قفسه فروشگاهی بروید که یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات فروشگاهی است. انتخاب قفسه فروشگاهی باید متناسب با ابعاد فروشگاه باشد. همچنین باید در انتخاب نوع جنس این قفسه‌ها هم دقت لازم را داشته باشید. به طور کلی قفسه‌های فروشگاهی به ۴ نوع تقسیم می‌شوند. قفسه‌های فلزی، قفسه‌های چوبی، قفسه‌های شیشه‌ای و قفسه‌های پلاستیکی. که به صورت متعارف در سوپرمارکت ها و هایپر مارکت ها بخش اعظم قفسه ها، قفسه فلزی بوده و در بخشی از فروشگاه بسته به نوع طراحی  مانند بخش نان و .. از قفسه های چوبی یا شیشه ای استفاده میشود.  انتخاب جنس قفسه‌ها، بسته به متراژ، آب و هوا، موارد مصرفی قفسه و … متفاوت خواهد بود.

همان طور که می دانید خرید قفسه فروشگاهی یا قفسه سوپرمارکت، به خصوص قفسه فلزی، از جمله مهم ترین قسمت های تجهیزات فروشگاهی است و نقش عظیمی در جلب مشتری دارد.

از آن جایی که این روزها بازار هایپرمارکت ها و سوپرمارکت ها بیش از پیش رونق یافته است، مشتریان رغبت بیشتری برای خرید از این مکان ها دارند و رقابت شدیدتری برای تعیین قیمت قفسه فلزی و قفسه سوپرمارکت، در این بازار شکل گرفته و شرکت های بسیاری برای ارائه خدمات تجهیزات فروشگاهی پدید آمده اند. قطعا یکی از عوامل مهم در جذب مخاطب بیشتر، بررسی رفتار مشتری و سپس هدایت او به سمت قفسه فروشگاهی یا قفسه سوپرمارکت مورد نظر اوست تا با صرف زمان کمتر و دیدن تنوع بیشتر، به هدف خود دست یابد. در این مسیر، نوعی از قفسه بندی فروشگاهی و سوپرمارکت، یعنی قفسه فلزی، بسیار اهمیت دارد چراکه یکی از مهم ترین عوامل رونق یک فروشگاه است.

 

 

امکانات مورد نیاز برای راه اندازی سوپرمارکت و هایپرمارکت

 

تاثیر قفسه فلزی در طراحی و چیدمان سوپرمارکت

اما در میان انواع قفسه فروشگاهی، چرا قفسه فلزی در چیدمان سوپرمارکت این قدر اهمیت دارد؟ اگر کالای شما بهترین نوع موجود در بازار باشد، اما به شکل صحیح در معرض دید مخاطب قرار نگیرد، یا مشتری نتواند به راحتی آن را در میان انبوهی از کالاهای دیگر پیدا کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اینجاست که اهمیت قفسه فروشگاهی یا قفسه هایپرمارکت در چیدمان سوپرمارکت بیشتر مشخص می شود. در این میان، قفسه فلزی در اولویت قرار می گیرد. چرا که قفسه فلزی، نظم را در فروشگاه برقرار می کند. با انجام قفسه بندی فلزی، کالا به بهترین نحو  و با بیشترین ظرفیت دیده شده و مشتری می تواند به راحتی آن را انتخاب کند. منظور از ظرفیت، حجمی است که نیاز به نگهداری کالا در انبار نیست و قفسه های فروشگاهی این نقش را به عهده خواهد گرفت و نیاز به مراجعه پی در پی به انبار نیست و در کاهش تعداد نیروی کار فروشگاه شما تاثیرگذار است.

نکته قابل توجه این است که کار قفسه فلزی فقط نظم دادن به کالاها نیست، در واقع قفسه بندی فروشگاهی رابطه مستقیمی با بازاریابی دارد، جالب است بدانیم که با رونق هایپرمارکت ها، شیوه جدیدی در بازاریابی مدرن بوجود آمده است که با انتخاب دقیق تجهیزات فروشگاهی، می توان از آن بهره برد. به عنوان مثال خیلی از هایپرمارکت های بزرگ، قفسه فروشگاه خود را تبدیل به عرصه ای برای تبلیغات کرده اند. این گونه که بنگریم، قفسه فروشگاهی علاوه بر چیدمان صحیح کالا در سوپر مارکت، می تواند در سود آوری فروشگاه شما نیز سهیم باشد.

برای اطلاع از قیمت قفسه فلزی می توانید با ما تماس بگیرید.از اینجا به بعد، موضوع اساسی، انتخاب قفسه فروشگاهی مناسب است. چه المان هایی برای این انتخاب وجود دارد؟ شاید اولین فاکتور انتخاب یک قفسه مغازه مناسب، طراحی و رنگ بندی آن باشد؛ زیرا اولین نکته ای است که توسط مشتریان شما دیده می شود و باعث ترغیب او در انتخاب های بعدی می گردد.

فاکتور مهم در خرید قفسه قابلیت تغییر و جابجایی سریع کف طبقات برای سایز بندی و تغییر ارتفاع قفسه است که این امکان را به شما میدهد که در یک قفسه که مساحت خاصی از فروشگاه شما را اشغال کرده است محصولات بیشتری را در معرض دید خریدار قرار دهید. بدین صورت که با جابه جایی کف طبقات فضای خالی بالای اجناس فروشگاه شما کاهش پیدا میکند. بنابراین 30 یا 40 درصد فضای بیشتری برای چیدمان محصولات و بهره برداری دارد. بنابراین اگر فروشگاه شما 100 متر است، امکان چیدمان 140 متر محصول را در اختیار دارید.

سهولت در جابه جایی طبقات و زمان کم در این تغییر از جمله فاکتورهای مهم انتخاب قفسه است. لبه قفسه باریک اجازه میدهد بیشترین سطح نمایش محصول در معرض دید مشتری قرار گیرد، بنابراین یکی از فاکتور های مهم استفاده از قفسه های با لبه باریک به جای قفسه های با لبه فلزی است که باعث میشود به جای دیدن کامل محصول بخشی از لبه قفسه فلزی دیده شود.

همچنین قابلیت نورپردازی و استحکام قفسه جزو موارد مهمی هستند که حتما در خرید قفسه فروشگاهی باید در نظر گرفته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *