پست-ویژه-تصویر

فرانچایز سوپرمارکت‌

فرانچایز سوپرمارکت‌ های محلی را سلامت‌محور می‎کند

در چند سال‌ گذشته، به دلایل گوناگون شاهد به‌هم‌ ریختگی بازار و به‌خطر افتادن سلامت فکر و روان مصرف‌کنندگان و فروشندگان بوده‌ایم.

فرانچایز سوپرمارکت‌ : حال اینکه آیا کسی می‌تواند از شدت این فشار‌ها بکاهد؟ پاسخ مثبت و راه‌های کاهش فشار روانی بر مصرف‌کنندگان و فروشندگان بسیار است. و از میان همه این روش‌ها، فرانچایز سوپرمارکت خرده‌ فروشان یکی از روش‌های نوآورانه است که به سلامت روان مصرف‌کننده و فروشنده کمک می‌کند. این روش‌ها سال‌هاست در کشورهای جهان در حال اجراست. حتی در کشور ما هم به صورت منطقه‌ای و پراکنده اقدام به این مهم شده است.

به گزارش صمت، فرانچایز سوپرمارکت‌ های محلی از یک سو برای مصرف‌کننده مفید است چراکه ظاهر این مغازه‌های سنتی را روزآمد می‌کند. چیدمان محصولات را حرفه‌ای کرده، کالاهای باکیفیت را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و دسترسی به کالاها را آسان‌تر می‌کند. و از سوی دیگر با تامین منظم و کم‌دردسر و البته کم‌هزینه کالاها، از دغدغه‌های فروشندگان می‌کاهد. جالب است بدانیم آموزش‌هایی که به فروشندگان ارائه می‌شود، درنهایت هم به نفع مصرف‌کننده است. و هم به نفع فروشنده و البته مزایایی هم برای دولت در راستای بهبود وضعیت نظم‌گرایی در جامعه دارد.

محمد هادی مداح، مدیر بازاریابی شرکتی است که دست به فرانچایز سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشی‌ها (با ساختاری جدید و مطابق با نیازها و فرهنگ کشور) زده است. وی در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: شرکت ستاره‌طلایی‌سینا، شرکتی خدماتی است. و به عنوان یکی از شرکت‌های پیش‌رو با قالب و ساختاری جدید و متفاوت و مطابق با شرایط کشور می‌باشد. در زمینه فرانچایز فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها به عنوان زیرمجموعه‌ای از گروه صنعتی گلرنگ فعالیت دارد. یکی از انواع فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای در این مجموعه صنعتی، فروشگاه‌های سراسری در قالب فرانچایز است که به نام سورنا خوانده می‌شوند.

همچنین وی در مورد اخذ فرانچایز سوپرمارکت سورنا بیان‌ کرد:

همه شریکان ما سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشان محلی هستند و حتی ممکن است در خیابان‌های فرعی و داخل شهرک‌ها نیز وجود داشته باشند. پس از انعقاد قرارداد همکاری با مشتری، تابلوی سورنا بر سر فروشگاه‌های شریک نصب می‌شود.

مداح افزود: ما با فروشگاه‌ها و فرانچایز سوپرمارکت‌ های محلی شراکت می‌کنیم و در مقابل خدماتی که به آنها می‌دهیم آنها نیز وظایف و تعهداتی دارند. برخی خدمات ارائه شده به سوپرمارکت‌ها بهبود فضای ظاهری، تسهیل و بهبود فرآیند خرید، فروش و مدیریت فضای تبلیغاتی برای این فروشگاه‌های کوچک است. متراژ این فروشگاه‌ها باید دست‌کم ۵۰ متر باشد و فاصله هر دو فروشگاه با هم درحال‌حاضر بیش از یک کیلومتر است. تا پراکندگی مناسبی بین فروشگاه‌ها داشته باشیم. در قراردادی که با شریکانمان داریم کالاهایی که شرکت ما تامین می‌کند را از منابع و تامین‌کنندگان دیگری نمی‌خرند. ولی درباره سایر کالاها، امکان تامین کالا را از جای دیگر دارند. بر اساس هدف‌گذاری‌هایی که کرده‌ایم می‌خواهیم به‌مرور، تنوع کالایی بیشتری داشته باشیم. و بخش بیشتری از سبد خرید سوپرمارکت‌ها و خرده‌فروشی‌های فرانچایز شده را تامین کنیم. (فروشگاه‌های سراسری سورنا مورد بحث است).

وی ادامه داد: برای انتخاب این مدل از فرانچایز مطالعاتی روی نمونه‌های بین‌المللی داشته‌ایم. و البته نمونه‌های ملی را هم مورد بررسی قرار داده‌ایم و تلاش کرده‌ایم. تا ضعف‌هایی که در تجربه‌های پیشین در کشور وجود داشته است را رفع کنیم.

فرانچایز سوپرمارکت‌ ها در این روش برای مصرف‌کننده چه مزایایی دارد؟

وی به این پرسش که فرانچایز سوپرمارکت‌ ها در این روش برای مصرف‌کننده چه مزایایی دارد. اینگونه پاسخ داد: بسیاری از ما خرید از مغازه‌ای چند کوچه آن طرف‌تر از محل سکونت که تمیزتر، شکیل‌تر و دارای خدمات ویژه است. را به خرید از یک مغازه نزدیک‌تر که شرایط مناسبی ندارد، ترجیح می‌دهیم. پس این حقی برای مصرف‌کننده است. تا از چنین فضایی در نزدیک‌ترین فاصله با محل سکونت خود برخوردار باشد. به این ترتیب با هزینه‌هایی که انجام می‌دهیم، فضای ظاهری فروشگاه‌ها را شکیل می‌کنیم.

آموزش‌هایی به فروشندگان می‌دهیم؛ به آنها صندوق فروش می‌دهیم و استفاده از این صندوق‌ها را به آنها آموزش می‌دهیم. چیدمان حرفه‌ای را به آنها می‌آموزیم و تمام تلاش‌مان این است که سوپرمارکت معمولی تبدیل به مینی‌مارکت مدرن شوند. در داخل خرده‌ فروشی‌ها اگر فضا مهیا باشد تابلوی تبلیغاتی می‌زنیم و درآمد حاصل از این تبلیغات را هم به مغازه‌دار می‌دهیم و کمک می‌کنیم تا مغازه‌ها را ذینفع کنیم.

به گفته مداح این شرکت در ابتدا کار خود را از استان‌های تهران و البرز شروع کرد و حالا در گیلان، فارس و استان مرکزی شریکانی دارد. و حضور در سایر استان‌ها در برنامه کوتاه‌مدت شرکت است. این شرکت درحال‌حاضر بیش از ۳۷۰ شریک تجاری دارد و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال این تعداد به بیش از هزار و۵۰۰ فروشگاه سراسری سورنا در کل کشور خواهد رسید.

همچنین آقای مداح تصریح کرد:

ما در سومین جشنواره ملی صنعت سلامت‌محور که با رویکرد ارتقای سلامت محصولات و خدمات قرار است پانزدهم مرداد ۹۸ برگزار شود. شرکت کرده‌ایم و ازآنجایی‌که شرکتی خدماتی هستیم بیشتر حول محور سلامت روان مصرف‌کنندگان و فروشندگان کار می‌کنیم. درواقع زمانی که از سلامت صحبت می‌کنیم منظور ما تنها سلامت جسمی نیست بلکه سلامت روان نیز مهم است. فروشندگان در سال‌های گذشته به واسطه ایجاد، توسعه و همه‌گیر شدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، افزایش نرخ‌‌های گوناگون و… آسیب‌های روانی زیادی دیدند. حال اینکه حمایت از سلامت روان مصرف‌کنندگان و فروشندگان به عنوان مسئولیتی اجتماعی در اهداف ما دیده شده است.

وی افزود: علاوه بر این، در راستای بحث زیست محیطی، ما کیسه‌های خریدی را در اختیار فروشگاه‌های سورنا قرار می‌دهیم. که باوجود هزینه بالای تهیه آنها، برای ما امری مهم است که این فروشگاه‌ها از این نایلکس‌ها استفاده کنند. این نایلکس‌ها با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی تولید می‌شوند. قابل‌توجه است که ۴۰ درصد این نایلون‌ها به طبیعت بازمی‌گردند. همچنین کیسه‌های خرید‌ پارچه‌ای را به مصرف‌کنندگان می‌دهیم و شاهد هستیم که در خرید‌های بعدی از آن استفاده می‌کنند. به این ترتیب مصرف نایلون کاهش پیدا کرده است. مهم‌ترین شاخص تامین کالا برای مشتریان سورنا، کالاهای دارای استاندارد و تاییدیه‌های بهداشتی و سلامت است. در ضمن در راستای پیروی از شعار «تولید ملی»، اولویت تامین کالا برای مشتریان، کالاهای تولید داخل است.

اخذ نمایندگی فروشگاه سورنا

سوپرمارکت آنلاین

فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *